Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Sakın Bizler Şirk Koşan Müşriklerden Olmayalım.

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,217
2
38
konya

Sakın Bizler Şirk Koşan Müşriklerden Olmayalım.

Allah Kur’an da kendisine şirk koşanı asla bağışlamayacağını söyler bizlere. Önce ayeti yazalım daha sonra Allah şirk koşmakla neyi kast ediyor onu birlikte düşünelim.

Nisa 48: Şüphesiz Allah KENDİSİNE ORTAK KOŞULMŞLAMAZ. Bunun dışında kalan (günah)ları ise dilediği kimseler için bağışlar. Allah’a şirk koşan kimse şüphesiz büyük bir günah işleyerek iftira etmiş olur. (Diyanet meali)

Demek ki şirk koşmak Allah katında bağışlanmayacak çok büyük bir günah. Bunu yapan bir insan Allah a iftira etmiş olur diyerek günahın ne derece büyük olduğunu üstüne baASINI ASLA BAĞIsa basa söylüyor. Peki şirk koşmak ne demek önce bunu doğru anlayalım. ŞİRK HERHANGİ BİR YARATILMIŞI ALLAH IN BİR KISIM YETKİLERİNE ORTAK ETMEK ALLAH İLE BİRLİKTE ANMAKTIR.

Konuyu doğru anlamak için şöyle bir açıklama yapmamız doğru olur. ALLAH A ŞİRK KOŞANLAR ALLAH IN YERİNE BİR BAŞKA ALLAH YARATICI KOYMUYORLAR. ŞİRK KOŞTUKLARI KİŞİLERİ ALLAH IN YANINA KOYUYORLAR ALLAH İLE BİRLİKTE ANIYORLAR. Allah ın tek elindeki yetkilerinin bir kısmından veriyorlar. Hâlbuki Allah ile birlikte hiç kimseyi anamayız onun yanına hiç kimseyi koyamayız onun yetkilerini hiç kimseye veremeyiz. Çünkü Allah ne diyordu ayetinde HÜKMÜME HİÇ KİMSEYİ ORTAK ETMEM. Buradan da anlıyoruz ki Allah yetkilerini hiç kimseye vermemiştir. Allah a şirk koşan kişiye de Müşrik deniyor.

Üzerinde dikkatle durmamız gereken çok önemli olan ise Allah ın yetki ve sorumluluklarını yaratılmış kişilere veren müşrikler iman ettiğini söyleyen insanlardan olmalarıdır. YANİ BU KİŞİLER ALLAH A ELÇİSİNE HATTA GÖNDERİLEN KİTAPLARA İMAN ETTİKLERİNİ SÖYLEYEN AMA İMANIN GEREKLERİNİ ALLAH IN KİTABINDA HÜKMETTİKLERİNİ GEREĞİ GİBİ YERİNE GETİRMEYENLER OLDUĞUNU UNUTMAMALIYIZ.

Gelelim şirk konusuna. Allah a şirk koşanlar neler yapıyor da Allah bu konuda hiç tavizsiz bunları yapanları asla affetmeyeceğim diyor. Bu konu çok önemli Allah korusun farkında olmadan bu hataya sakın bizlerde düşmeyelim? Düşmemek içinde konuyu dikkatle araştırmalıyız. Allah a ortak koşulanlar kimler önce ona bakalım.

Araf 191: Hiçbir şeyi yaratamayan kendileri yaratılan şeyleri Allah’a ortak mı koşuyorlar? (Diyanet meali)

Buradan da anlıyoruz ki bizim gibi insanlar yani yaratılmışlar. Peki bu yaratılmış insanlara bizler nasıl bir yetki yüklüyoruz da Allah ın tek elindeki yetkisini onlara veriyoruz. Hemen Kur’an ın verdiği örneklerden yola çıkarak düşünelim. Allah şefaat tümden bana aittir hiçbir şefaatin fayda vermediği o günden sakının dediği halde bizler edindiğimiz velilere şeyhlere efendilere ya da farklı kişilerinde şefaat etme yetkisinin olduğunu söylüyor ve buna inanıyorsak ALLAH IN TEK ELİNDE BULUNAN BİR GÜCÜ YETKİYİ BİR YARATILMIŞA BEŞERE VERİRSEK ALLAH A ŞİRK KOŞMUŞ OLURUZ. İşte bu yanlışı yaparsak MÜŞRİKLERDEN OLURUZ.

Cahiliye döneminde yaşadığı dönemde o devrin saygın ve sevilen insanlarından olan LAT MENAT ve UZZA diye anılan ve öldükten sonra heykelleri yapılıp kabeye konmuş kişilerden Allah ile aracılık yapmasını ve kendilerine şefaatçi olmaları isteniyordu. Allah bunları ikaz ediyor ve bu kişilere hiçbir yetki verilmediği bunlar sizin atalarınızın uydurmalarıdır diyor Allah ayetinde.

Örnekler o kadar çok ki. Allah sizleri Kur’an dan hesaba çekeceğim biz kitapta her şeyden nice örnekleri verdik kitapta hiçbir eksik bırakmadık Kur’an ın ipine sarılın dediği halde Allah ın kitabına eğer bizler Kur’an tek başına imanımızı yaşamak için yeterli değildir. Her bilgiyi Kur’an da bulamayız. FIKIH kitapları ve hadisler olmasaydı Kur’an kapalı kalırdı anlayamazdık dersek Allah ın kitabına ve Rabbimizin tek elindeki Allah ın dinine BEŞERİN KİTAPLARINI ŞİRK KOŞMUŞ OLURUZ. Bunları söyleyen ve inananlarda Müşrik olur Allah korusun.

Bu örnekleri çoğalta biliriz. DİN ALLAH IN DİNİDİR NE ORTAĞI VARDIR NEDE YARDIMCISI. Hükümleri Allah yalnız ben veririm diyor da Allah ın hükümlerine elçisinin de ilaveler yaptığına inanır ve emin olamayacağımız rivayet bilgileri de dine sokarsak hem peygamberimize iftira atmış hem de peygamberimizi Allah ın dinde ortağı konumuna getirmiş oluruz ki buda şirktir. Bakın Allah kendisinden başka kişilerden yardım bekleyenlere nasıl bir örnek veriyor.

Enam 40- 41: De ki: “Ne dersiniz size Allah'ın azabı gelse veya o kıyamet gelip çatıverse siz ALLAH'TAN BAŞKASINA MI YALVARIRSINIZ? Doğru sözlü iseniz söyleyin bakalım!” Hayır yalnız O'na yalvarırsınız da O dilerse yakındığınız belâyı uzaklaştırır. Siz ortak koştuklarınızı unutuverirsiniz. (Bayraktar Bayraklı meali)

Sanırım bu örnek bizler için çok büyük bir ibret. Ama gözler görüyor nefisler hissediyorsa tabi. Allah ın yanında veliler şeyhler efendiler edinip onlardan şefaat ve yardım bekleyenlere bende aynı soruyu soruyorum. Başınıza büyük bir bela gelse ya da kıyamet gelip çatsa siz Allah ın yanında edindiğiniz velilere şeyhlere mi yalvarıp yardım istersiniz yoksa bizleri yaratan Allah a mı yalvarıp yardım dilersiniz?

Allah o zor anınızda hepsini unutursunuz ve yalnız Allah a yalvarıp Allah dan yardım istersiniz diyor. Madem zor anımızda hesabın görüleceği o çetin gün yalnız Allah aklımıza gelecek ve yalnız ona sığınacaksak BU DÜNYADA İMTİHANIMIZI YAŞARKEN NEDEN ALLAH IN YETKİ VE SORUMLULUKLARINI YARATILMIŞ BİR BEŞERE YÜKLEYİP ŞİRK KOŞUYORUZ?

Allah geçmiş toplumlarda da aynı yanlışları yapan Allah ın yanında şefaatçiler edinenlere aynı uyarılarını yaptığını söylüyor ve bizlere de bu örnekleri verip aynı hataları yapmamamız için uyarıyor. Bir örnek daha vermek istiyorum. Çünkü konu çok önemli ve aynı hataları bizlerde ne yazık ki yapıyoruz.

Fatır 14: Eğer onları çağırsanız çağrınızı duymazlar. Duysalar bile çağrınıza karşılık veremezler. KIYAMET GÜNÜ DE SİZİN ORTAK KOŞTUĞUNUZU İNKÂR EDERLER. BUNLARI SANA HİÇ KİMSE HAKKIYLA HABERDAR OLAN (ALLAH) GİBİ HABER VEREMEZ. (Diyanet meali)

Değerli din kardeşlerim. Lütfen artık Allah ın bu uyarılarına kulak verelim. Allah bu dünyada bizlerin edindiği velilerin şeyhlerin efendilerin bizlerin seslenişlerimizi yardım isteklerimizi asla duyamayacağını söylüyor. Hatta kıyamet günü sizler bu kişilerden şefaat beklerden onlar gerçekler ile yüzleştiklerinde utançlarından sizin onları ortak koştuğunuzu yani onlardan yardım ve şefaat beklediklerini İNKÂR EDERLER DİYOR. Çok daha ilginç olanı imtihanımız bitmeden emaneti teslim etmeden bu gerçekleri Allah dan başka hiç kimse sizlere haber veremez diyor. Diyor ama Allah ı dinleyen ve bu acı gerçeklerden ibret alanlar nerede.

Dilerim Allah ın bu uyarılarını dikkate alan Rabbin halis kullarından oluruz.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • İslami Bilgiler
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media