Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Hadis Rızık Hadisleri

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,180
2
38
konya

Zenginlik mal çokluğuyla değildir. Bilakis zenginlik göz tokluğuyladır.

(Müslim Zekat 97)

Miskin kendini geçindirecek zenginliğe sahip olmayan ve buna rağmen (halk tarafından) zarureti bilinmeyen kendisi de kalkıp halktan bir şey istemeyen (afif nezih) kimsedir.

(Ebu Hureyre)

Sizden biri cumayı kıldı mı ondan sonra da dört rek'at kılsın.

(Müslim Cuma 67)

Emin ve doğruluktan ayrılmayan ticaret ehli (ayette sırat-ı müstakim ashabı olarak zikredilen) peygamberler sıddikler şehidler ve salihlerle beraberdir.

(Tirmizi Büyu 4)

Balığın karnında iken Zü'n-Nun'un yaptığı dua şu idi: La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü mine'z-zalimin (Allahım! Senden başka ilah yoktur seni her çeşit kusurlardan tenzih ederim. Ben nefsime zulmedenlerdenim). Bununla dua edip de icabet görmeyen yoktur.

(Tirmizi Da'avat 85)

Allah Teala Hazretleri uyumaz zaten O'na uyku da yakışmaz. Kıstı (tartıyı rızkı) indirir ve kaldırır. Geceleyin yapılan amel gündüzleyin yapılandan önce; gündüzleyin yapılan amel de geceleyin yapılan amelden önce Allah'a yükseltilir. O'nun hicabı nurdur. Eğer o perdeyi açacak olsa vechinin sübuhatı başarının ihata ettiği bütün mahlukatını yakardı.

(Müslim İman 293)

Ani ölüm kafir için gadab-ı ilahi'nin bir yakalamasıdır mü'min için de bir rahmettir.

(Ebu Davud Cenaiz 14)

Allahu Teala nazarında bir kulun Allah tarafından yasaklanan kebirelerden sonra beraberinde getirebileceği en büyük günahlardan biri kişinin ödenecek karşılık bırakmadan üzerinde borç olduğu halde ölmesidir.

(Ebu Davud Buyu 9)

Sizden biriniz uykusundan uyandığı zaman elini üç defa yıkamadıkça su kabına sokmasın. Çünkü o elinin nerede gecelediğini bilmez.

(Müslim Tahare 87)

Allahım! Senin helal rızıklarınla beni haramdan koru ve lütfunla senden başkasına muhtaç kılma.

(Tirmizi)

Herhangi bir genç yaşından dolayı bir ihtiyara hürmet ederse Cenab-ı Allah da yaşlılığında ona hizmet edecek kimseler halk eder (yaratır).

(Riyazü’s Salihin)

Zaman yakınlaşmadıkça kıyamet kopmaz. Bu yakınlaşma öyle olur ki bir yıl bir ay gibi ay bir hafta gibi hafta da bir gün gibi gün saat gibi saat de bir çıra tutuşması gibi (kısa) olur.

(Tirmizi Zühd 24)

Allah bir kavme azap indirdi mi o azab kavmin içinde bulunan herkese isabet eder. Sonra (kıyamet gününde) herkes niyetlerine [ve amellerine] göre diriltilirler.

(Buhari Fiten 19)

Ben yanında zikredildiğim zaman bana salât okumayan kimsenin de burnu sürtülsün!

(Tirmizi Da'avat 110)

Kim görmediği halde rüya görme iddiasına kalkarsa (Kıyamet günü) arpa daneciğine düğüm atması teklif edilir. Kim de kendisinden hoşlanmadıkları halde bir grubun konuşmasını dinleme gayretine düşerse Kıyamet günü kulağına erimiş kurşun dökülür. Kim bir sureti tasvir ederse (Kıyamet günü) azaba uğrar ve bu yaptığına ruh üflemesi emredilir ama üfleyemez.

(Ebu Davud Edeb 96)
 
Son düzenleme:

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • Hadis, Kıssa, Dua, Sünnet
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media