Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Resulullah (S.A.V.) 'tan Latifeler.

• Konbuyu başlatan alemextra 
  • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,180
2
38
konya
Resulullah (S.A.V.) 'tan Latifeler...

Vedâ haccı yolculuğunda develerle kâfileler halinde yol alınır. Peygamber hanımlarının da bulunduğu kadınlar kafilesinin develerini Enceşe adında bir siyah köle erkekler kâfilesinin develerini de Enes b. Mâlik'in kardeşi Berâ b. Mâlik sürer. Sürücülerin her ikisi de güzel seslidir.

Onların sesine musikinin ahengine ayak uyduran develer bir ara heyecana gelip koşturmaya başlarlar. Bu hâli gören iki cihân güneşi Enceşe'yi tatlı bir şekilde ikaz eder:

"-Enceşe! Develeri yavaş sür de (taşıdıkları) cam şişeler kırılmasın!" (Peygamberimizin Şemâili Prof. Dr. Ali Yardım s: 307-308)

Peygamber Efendimizin dadılığını yapmış bulunan Ümmü Eymen bir gün Peygamber Efendimize gelerek O'nu evine çağırır:

"-Ya Rasûlallâh kocam sizi çağırıyor!" Allah Rasûlü:
.
"-O da kim hani şu gözlerinde beyazlık olan adam mı?" diye sorar. Ümmü Eymen heyecanlanır:

"-Kocamın gözlerinde beyazlık yok yâ Rasûlallâh!" diye cevap verir. Fahr-i kâinât efendimiz ısrar eder:

"-Evet gözlerinde beyazlık var!"

Bir anda beti-benzi atmış olan Ümmü Eymen:

"-Vallahi yok ya Rasûlallâh!" diye yeminler etmeye başlar. Alemlere rahmet o güzel nebî dadısının bu nükteyi anlayamadığını fark ederek onu tesellî eder:

"-Hiçbir insan yoktur ki gözlerinde beyazlık bulunmasın!" (Peygamberimizin Şemâili Prof. Dr. Ali Yardım s: 308-309)

İhtiyar kadının birisi peygamber Efendimize gelerek:

"-Yâ Rasûlallâh! Beni cennetine koyması için Allah'a duâ edin!" der. Peygamber efendimiz ise:

"-Cennete koca karılar giremez ki!" karşılığını verir.

Verilen cevabın nüktesini anlayamayan kadıncağız üzülür ve ağlayarak döner gider. Hazret-i Peygamber yanındakilerden birisini kadının peşi sıra göndererek:

"-Söyleyin ona! Koca karılar cennete ihtiyar olarak girmezler. Zira Allah Teâlâ Kur'ân-ı Kerîm'de:

"Biz cennet kadınlarını dünyadaki yaratılışlarına benzemeyen bir yaratılışta yarattık. Onları bâkireler kıldık. Onlar kocalarına gönülden âşıktırlar ve hepsi de birbirinin yaşıtıdır." (Vâkıa 35-37) buyuruyor diye haber gönderir. (Tirmîzî Şemâil)

Enes bin Mâlik'in anlattığına göre adamın birisi Peygamber Efendimize gelerek O'ndan kendisini taşıyacak bir binit istemesi üzerine Allah Rasûlü:

"-en seni dişi bir devenin yavrusuna bindirmek istiyorum!" buyurdular. Adam:

"-Yâ Rasûlallâh ben dişi devenin yavrusunu ne yapayım o beni taşıyamaz ki?!" deyince Peygamber Efendimiz:

"-Devenin büyüğünü de dişi deveden başkası mı doğurur?!" buyurdular. (Tirmîzî Şemâil)

Konuyu görüntüleyenler

Geri