Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Dua Peygamberimizden Dualar

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,184
2
38
konya
Peygamberimizin Duâlarından Örnekler

26_1.gif


Abdullah bin Abbas -radıyallahu anhüma-dan ri*vâyete göre Peygamber Efendimiz'in duâlarından bi*ri şu duâ idi:

"Yâ Rabb! Kalbimi nurlandır. gözümü nurlandır. ku*lağımı nurlandır. sağımı nurlandır. solumu nurlandır. üs*tümü nurlandır. altımı nurlandır. önümü nurlandır. arkamı nurlandır ve beni nûr eyle (bir başka rivayette) benim damarlarımı nurlandır. etimi nurlandır. kanımı nurlandır. saçımı nurlandır. yüzümü nurlandır.” (1)

Mugîre bin Şu'be'den rivayet olunduğuna göre Resul-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-in dualarından biri de şu idi:


27_1.gif


"Başka bir ilâh yok. ancak Allah var. O’nun şerîki yoktur. Mülk O'nundur. hamd de O'nundur. O her şe*ye kaadirdir. Allah'ım. Senin verdiğine engel olacak da yoktur. vermediğini verecek de yoktur. Ve servet sahi*bi olanlara servetleri sana karşı bir menfaat veremez. Ya*ni servetine güvenerek sana âsî olanları o servetleri kurtaramaz." (2)

Abdullah bin Abbas -radıyallahu anhüma-dan ri*vâyete göre Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-e bazı kimseler gelip:

-İnsanlar; yâni Ebû Süfyân ve arkadaşları sizin*le muharebe etmek için adam ve silâh toplamışlar. hazırlık yapmışlar. Onlara mukabele edecek dere*cede kudretiniz yoktur. Onlardan sakınınız diye kor*kutmak istediklerinde. bu söz mü'minlerin yakîn îmânlarını ve cesaretlerini artırıp. Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz de:


28_1.gif


"Allah bize kâfidir. o ne güzel vekîldir!" buyurdu. Mü'minler de böyle söylediler." (3)

Enes bin Mâlik -radıyallahu anh-dan rivâyete gö*re: Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz'in çok kere duâsı:


28_2.gif


"Ey Rabbimiz. bize dünyâda da iyilik. güzellik ver. âhirette de iyilik. güzellik ver. Bizi ateş azâbından koru." meâlindeki duâ idi. (4)

Ebû Musâ el-Eş'ârîden rivâyete göre Resûl-i Ek*rem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle duâ ederlerdi:


29_1.gif


"Yâ Rabb. benim hatâlarımı. bilmeden yapdıklarımı. işimde aşırı gitmemi. ve Senin benden çok iyi bildiğin hallerimi mağfiret eyle. Allah'ım. benim latifeleşmelerimi. ciddiyet hallerimi. hatâen ve kasden yaptıklarımı ve bende olan her şeyimi mağfiret eyle!” (5)

Ebû Hüreyre -radıyallahu anh-dan rivâyete göre Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz şöyle buyurmuşlardır;

"Her kim günde yüz kere:


29_2.gif


derse o kimse için on köle azâd etmiş sevabı ve*rilir. yüz hasene yazılır. yüz günâhı silinir. o gün akşam oluncaya kadar bu ona şeytana karşı si*per olur. Hiç bir kimse ecir bakımından onu geçemez. ancak bunu ondan fazla söyleyen kimse müstesnâ.” (6)


30_1.gif


"Ey. Rabbim! Gayb ilminle ve halk üzerine kudretinle. hayatı benim için hayırlı gördükçe beni yaşat. ölü*mü benim için hayırlı gördüğün zaman da beni vefât ettir. Ey Rabbim! Gizlide ve açıkda senden haşyetini istiyorum. Rızâ hâlinde de. gadab hâlinde de ihlâs sözünden ayırmamanı istiyorum. fakirlikte de zenginlikte de i'tidâlden ayırmamanı istiyorum. Senden tükenmez bir ni'met. kesilmez bir göz ferahlığı (yüzde açıkça görülen neş'e ve huzûr) istiyorum. Senden beni kazâna râzı kılmanı. ölümden sonra yaşamanın serinliğini istiyorum. Senden yüzüne bakmanın lezzetini; sana kavuşmanın şevkini istiyorum. Bütün bunları zarar vericinin zararından. sapdırıcı bir fitneden uzak olarak vermeni istiyorum. Ey Rabbim! Bizi îmân zîynetiyle süsle. bizi doğru yolda olan hidâyet rehberleri kıl.” (7)
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • Hadis, Kıssa, Dua, Sünnet
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media