Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Okul Öncesi Dönemde Beden ve Hareket Gelişimi

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,204
2
38
konya


Okul Öncesi Dönemde Beden ve Hareket GelişimiGelişimin en önemli göstergesi büyümedir. Büyümenin en hızlı olduğu dönem bebeklik ve ergenlik dönemleridir. Büyüme okul öncesi dönemde yavaşlar. Bebek dünyaya geldiği ilk yıl boyunun % 50 si kadar artış yaşar. Çocuk 3 yaşına geldiğinde 10 cm uzar. 5 yaşına geldiği zaman 5 cm uzar. 7 yaşından sonra boy artışında azalma olur.

Birey ergenliğe kadar yavaş bir gelişim gösterir. Büyüme yavaş ve sürekli bir gelişim durumudur.

Okul Öncesi Çocuklarda Dil Gelişimi

Çocuklarda ağırlık gelişimi de boya benzerlik gösterir. 2 yaşında 3.5 kg olan bebek 3 yaşına gelince 2.5 kg düşer. 5 yaşında ortalama 2 kg artış yaşanır. Motor gelişimi çocuklarda çok hızlı gerçekleşir. Yürümeye başlayan çocuk kısa sürede koşmaya başlar. Karmaşık beceri ve hareketler sergiler. 3 yaşında çocuk ayak parmakları ile yürür.

Geri ve ileri yürür. dengeli basar. Ayaklarını değiştirerek merdivenden çıkar. 3 tekerlekli bisiklet sürmeye başlar. Aniden döner ve düşmeden koşmaya başlar.
Çocuklar 4 yaşında çok aktiftir. Sıçrar ve atlar.

Tırmanır ve takla atmaya başlar. Bisiklet pedalı çevirir. Koşar. aniden durur ve dönme hareketi yapar. Çocuklar 5 yaşında normal ve dengeli basar.

Tek ayak üzerinde rahat atlar. Zıplama ve ip atlama topu atıp tutma hareketlerini yapabilir. 5 yaşında müzik aleti çalabilir. Denge becerisi 5 yaşından sonra gelişmeye başlar. Bu dönemde 2 tekerlekli bisiklet sürer.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media