Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Okul Öncesi Dönem Zeka Gelişimi

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,217
2
38
konya

Okul Öncesi Dönem Zeka Gelişimi


Okul öncesi dönemde çocuklar zeka gelişimi olarak işlem öncesi dönemde yer alırlar. Bu dönem 3 ile 7 yaş aralığına denk gelir. Bu dönemde çocuklarda sembolik düşünce hâkimdir. Eylemlerini imaj ve sembollerle ifade ederler. Çocuklar 2-4 yaş aralığında cansız varlıklara canlı gibi davranmaya başlarlar. Buna psikolojide canlandırmacılık ilkesi denir. Cansız varlıklarla konuşmaya başlarlar. Değnek at olur ve sık sık deneğine su verilip onunla konuşulur. Bez bebekler çocuklar tarafından sıkıca sarılıp hasta olmasın diye özenli davranılır. Bez bebeğin karnı doyurulup gerçek bebek gibi onunla konuşulur.

Okul Öncesi Dönem Zeka Gelişimi
Bebekler için 3 yaş kavram öncesi dönemdir. 4-7 yaş aralığına ise sezgi evresi dönem denir. Bebekler artık 3 yaş sonrası obje ve renkleri bir araya getirebilir. 4 yaşından sonra dış dünyayı artık zihninde sembolik olarak canlandırmaya başlar. 3 yaşında birey egosantrik düşünce yapısına sahiptir. Benmerkezci bir bakışla dış dünyayı kendi gözünde görür. Başka birisinin gözünden dış dünyayı göremez. Olayları ve işlemleri tersine çeviremez. Mantıksal düşünce olgunlaşmamıştır. Değişkenlik ve korunum ilkesi bu dönemde kazanılmaz. Nesnelerin görüntüsünün etkisine çabuk girerler.

Bebekler 3 yaş döneminde renk ve sayıları öğrenemezler. Ağırlık. uzunluk. büyüklük gibi temel kavramlar ulaşamaz. Saymaya başlayan çocuk ezber yapamaz. Sayılar soyut olduğu için algılayamaz. Somut bir düşünce yapısı hâkimdir. Basit kıyaslamaları yaparken mantığını kullanamaz. Olayları ayrıntılı düşünemez. Genelden genele benzetme yapar.

Bebekler 2 yaşından sonra artık dilini kullanmaya başlar. Yorum yapar. resim yapar ve sorular sorarak öğrenmeye istekli olduğunu gösterir. 3 yaşında karalama resmi yapar. 4 yaşında resimlerinde semboller kullanır. 5 yaşında belirgin resimler yapar. 5 yaşında artık hikayeleri aklında tutar. Sorulan sorulara cevap verir. Resimli kitapları okur ve kendince yorumlamaya başlar. Bu dönemde çocuklara amaçlı ve eğitici oyuncaklar alınmalıdır.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media