Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Okul Öncesi Dönem Çocukların Duygusal ve Sosyal Gelişimi

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,180
2
38
konya

Okul Öncesi Dönem Çocukların Duygusal ve Sosyal GelişimiÇocuk bebeklik döneminden çıkıp okul öncesi döneme geldiğinde artık ev dışından bireylerle ilişki kurmaya başlar.
Yaşıtları ile arkadaşlık kurmaya önem verir. 2 yaşından sonra özerk olmaya başlar. Bütün işlerini tek başına destek almadan yapmaya çalışır.
Sosyal yaşantı içinde kendisini arar ve bulmaya çalışır. Yaşamda 3 yaş önemli ve kritik bir dönedir. Bu dönemde birey bebeklikten çocukluğa geçiş yapar.
Bu dönemde olumsuz davranışlar sergileyebilir. Karar verme konusunda güçlük çeker. Baş kaldırır ve isyan eder. Büyük sözü dinlemez. İnatçı ve aksidir.
Söylenilenin tersini yapmaya başlar. Yardım kabul etmez. kötü de olsa işi kendisi yapmak ister.
Okul öncesi dönemde çocukların psikomotor yapıları henüz çok gelişmemiştir. Bu dönemde çocuklar birçok şeyi yapmaya isteklidir.
Bu dönemde çocuğa baskı kurmak çocuğu hırçınlaştırır ve inatçı yapar. Her davranışına kızılan çocuk saldırgan davranışlar sergiler.
Sürekli korkutulup baskı altında tutulan çocuklar duygularını bastırarak korkak ve çekingen bir yapıya bürünürler.
Çocuklar 3 yaşından sonra daha uysal bir yapıya kavuşur. Bu dönemde çocukların istekleri şımartılmadan yerine getirilmelidir.
Bu dönemde çocuklarda saç çekme ve ısırma davranışları görülür.Okul Öncesi Dönem Çocukların Duygusal ve Sosyal Gelişimi

Kendini denetleyebilen ve çevreden bağımsız hareket edebilen çocuklar çevreleri ile uyumlu yaşarlar. Çevreleri ile sürtüşmeden yaşam sürerler.
Birey 3 yaşından sonra işbirliği yapabilir. 3 yaşından sonra yardımlaşmaktan zevk almaya başlar. Bu dönemde çocuklar çevrelerini keşfetmeye çalışırlar.
Bu yüzden çok meraklıdırlar. Çok soru sorarlar. Sorular daha çok tanımaya ve keşfetmeye yöneliktir. Çocuğun sorularına sabırla düzgün biçimde cevap vermek gerekir.
Sessiz kalmak. ya da çocuğu soru sordu diye terslemek doğru değildir. Terslenen çocuk soru sorduğu için suçluluk ve utanç duyacaktır.
Sorulara tatmin edici cevaplar verilmelidir. Yanlış cevap vermek. çelişkili cevaplar vermek çocuğun kafasını karıştırır.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media