Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Motivasyonun Sınav Başarısına Katkısı Nelerdir?

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,279
2
38
konya

Motivasyonun Sınav Başarısına Katkısı Nelerdir?

Başarılı olmak için mutlaka motivasyon seviyenizin yüksek olması gerekir. Motivasyon bireyi öğrenme ve başarma konusunda harekete geçiren güçtür. Motivasyonu yüksek bireyler öğrenmeye isteklidir. Öğrenme için girişimler yapar. Deneme yanılma yolu ile doğruyu bulmaya çalışır. Başarısız olduğu zaman dağılmaz kendini toparlar.

hatalarından ders alarak yeniden başarılı olmak için işe koyulur. Motivasyonu yüksek birey hemen pes etmez ve vazgeçmez. Motivasyonu yüksek birey başarısız olduğu zaman mazeret üretmez. Başarısız olma nedenlerini araştırır. Enerjisini şikâyet etmekle değil çözüm üretmekle harcar. Elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır. Vaktim yoktu. elektrik kesikti gibi nedenleri kendine sığınak olarak görmez.

Motivasyonun Sınav Başarısına Katkısı Nelerdir?

Motivasyonu yüksek birey mazeretleri ayağına takılan taş olarak görür. Sabırlı olup disiplinli çalışmasından taviz vermez. İşleri zorlaştığı zaman ara verip kafasını toplamaya çalışır. Yeniden dener ve pes etmez. Başarısızlığına neden olan etmenleri belirleyip onları ortadan kaldırmaya çalışır. Verimli ders çalışma planı yapar ve bu plana harfiyen uyar. Zamanı etkili ve verimli kullanmaya özen gösterir. Sonuca her zaman aynı yollarla gitmez.

Farklı yollar ve teknikler dener ve geliştirir. Hazırcılığı reddeder. üretken olmaya özen gösterir. Yeni çareler bulmaya çalışır. Kendine ulaşılabilir hedefler koyar. Hedeflerine ulaştıkça hedefleri yeniler ve büyütür. Başarılı oluncaya kadar çalışmasından taviz vermez. Hatalarından ders almayı bilir. Bir dahaki sefer daha iyisini yapmaya çabalar. Hataları fırsata çevirir.Motivasyonunu yüksek tutmak için kendinize güvenin. Olumsuz düşüncelerden kurtulun. Planlı çalışma programı hazırlayın. Çalışma ilkenizden taviz vermeyin. Hiçbir gücün sizi hedeflerinizden alıkoymasına izin vermeyin. İşlerinizi ertelemeyin. İşlerinizi yerinde ve zamanında yapın. Elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Eksikliklerinizi belirleyip telafi etmeye çalışın. Moralinizi yüksek tutun. Sınav ve başarıyı tartışmayın.

Sınava aşırı anlam yüklemeyin. Başarı kadar başarısızlığında doğal bir süreç olduğunu unutmayın. Hiçbir şeyin sizi üzmesine izin vermeyin. Kendinizi güçlü kılın. Tüm enerjinizi ve performansınızı sınava saklayın. Öğrendiklerinizi tekrar edip öğrenmelerinizi kalıcı hale getirin. Dersi derste öğrenmeye çalışın. Başarılı olmayı bir başkası için değil kendiniz için isteyin.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Çocuk Psikolojisi
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media