Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Mezarlıkta namaz kılmak

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,180
2
38
konya

Mezarlıkta namaz kılmak

Mezarlıkta namaz kılmakSual: Mezarlıkta kilisede hamamda ve necis olma ihtimali olan yerde namaz kılmak caiz midir?

CEVAP
Üstü açık necasete ve kabre karşı namaz kılmak mekruhtur. Necis olma ihtimali olan yerlerde mesela kabristanda hamam içinde ve kilisede kılmak mekruh olup yıkayıp temizleyerek kılmak mekruh olmaz. Başka yer bulunamazsa kilisede de kılmak caiz olur. Namazdan sonra hemen çıkmalıdır. Çünkü kilisede şeytanlar toplanır. Kilisedeki küfür alametleri boşaltılırsa namaz kılmak mekruh olmaz. (Redd-ül-muhtar)

Hadis-i şerifte (Mezar üzerinde namaz kılanlara lanet olsun) buyuruldu. Çünkü kabir üzerinde namaz kılmak Yahudilere benzemek olur. Bunun için mekruhtur. Kabristanın kabir olmayan yerinde kılmanın mekruh olmadığı Haniyye ve Havi kitaplarında yazılıdır. Kabir namaz kılanın arkasında olursa veya önünde olup da önünden geçmesi caiz olacak uzaklıkta ise yine mekruh olmaz.

Peygamberlerin ve salihlerin türbelerini de mescid haline getirmek Yahudilere benzemek olur. İbadette başkasını Allahü teâlâya ortak yapmaya benzediği için Peygamber efendimiz bunu da yasak etmiş (Ya Rabbi kabrimi ibadet olunur put haline getirme) buyurmuştur.

Fakat salih bir kimseye yakın mescid yapılırsa veya onun yüzünden Allahü teâlânın merhametine kavuşmayı veya ibadetinden ona da fayda olmasını düşünerek kabri yanında namaz kılınırsa ona saygı olmak için ona karşı kılmayı düşünmezse hiç zararı olmaz. Çünkü İsmail aleyhisselamın kabri Kâbe’nin yanında Hatim denilen yerdedir. Mescid-i haramda kılınan namazların en kıymetlisi burada kılınan namazdır. (Hadika)

Önünde perde duvar gibi bir şey olmazsa kabre karşı namaz kılmak mekruhtur. (Marifetname)

Mescidin kıblesi ile kabir arasında perde duvar olursa veya kabir yanda veya arkada kalırsa namaz mekruh olmaz. (Fetava-yı-Hindiyye)

Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Kabirlerin üstüne oturmayın ve onlara karşı namaz kılmayın!)
[Nesai]
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • İslami Bilgiler
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media