Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Kur'an ve Hadislerde Sünnetin Önemi

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,222
2
38
konyaSünnet Kur’ân-ı Kerim’le birlikte İslâm’ın iki temel direğinden biridir ve sünnet olmadan hadîs olmadan İslâm düşünülemez. Efendimiz’in (sav) söz fiil ve takrirlerinden oluşan sünnet daha Efendimiz zamanında zihinlere hafızalara ve kalblere nakşolmuş ayrıca yazıya da geçmiştir.

Sahâbe-i kirâm büyük bir titizlikle sünnete uymuş hayatını sünnete göre tanzim etmiş sünneti muhafaza etmiş ve hiçbir fazlalık ve eksikliğe meydan verme-den tabiîn-i izâma nakletmiştir.

Dönemlerindeki fitne ateşleri sebebiyle hayatlarını zühd ve takvâ üzerinde İslâm’a ve İslâm’ın iki temeli olan Kur’ân ve sünnete adayan tabiînin sayıları binleri aşan dev imamları Kur’ân gibi sünnete de sahip çıkmış ve karıştırmadan bulandırmadan onu kendilerinden sonraki nesle intikal ettirmişlerdir.

Bu üç nesil yani Sahâbe Tabiîn ve Tebe-i Tâbiîn Efendimiz’in (sav) mübarek ifadeleriyle Efendimiz’den (sav) sonra gelecek insanların en hayırlılarını teşkil etmektedirler.

Allah Rasûlü (sav) buyuruyorlar; râvî-i hadîs de Câbir b. Abdillah: “Sözlerin en hayırlısı Allah’ın kitabı Kur’ân’dır; tutulup gidilecek yolların en hayırlısı da Muhammed’in (sav) yoludur sünnetidir. İşlerin en şerlisi sünnete muhalif olarak sonradan ortaya çıkarılanlardır. Her bid’at da dalâlettir.”

Ve işte bu mevzuda hayatbahş olan birkaç ışıktan işaret:

Allah Rasûlü (sav) buyuruyorlar“Ümmetimden herkes cennete girecektir. Başkaldıran müstesnâ” ; “Başkaldıran kimdir yâ Rasûlallah?” diye sordular. Allah Rasûlü şu cevabı verdiler: “Bana itaat eden cennete girer bana isyan edense muhakkak başkaldırmış ve serkeşlik etmiştir.”

Ve yine Allah Rasûlü (sav) buyuruyor:“Benimle ümmetimin misâli ateş yakan adamın misali gibidir ki; hayvanlar ve kelebekler ateşin içine düşmeye başlarlar. Ben (ateşe düşmemeniz için) eteklerinizden tutuyorum; sizse onun içine atılıyorsunuz.”

Ve yine Allah Rasûlü (sav) buyuruyor:“Sakın herhangi birinizi koltuğuna gerilip oturmuş ve kendisine emir veya nehiylerimden biri gelir de “biz onu bilmeyiz; (Allah’ın kitabı var. Sünnet diye bir şey bilmeyiz.) Kitâbullah’ta ne varsa ona uyarız” diyor olarak bulmayayım(dediğini duymuyayım.)”

Ebû Dâvûd’un rivayetinde yukarıdaki hadîsin üstünde şunu da görüyoruz:“Dikkat edin! Şüphesiz bana kitap verildi ve kitabla beraber onun bir misli daha verildi.” Yani bana sünnet de verildi.

Ve yine Allah Rasûlü (sav) buyuruyor: “Benden sonra yaşayanlar pek çok ihtilâf ve herc ü merc görecekler. Size sünnetimi ve doğruya götüren râşid halifelerin yolunu sünnetini tavsiye ederim. Siz ona sımsıkı sarılın. Dişlerinizle sımsıkı tutunun sünnetime ve râşid halifelerin sünnetine . Sakının; sonradan çıkma işlerden sakının! Çünkü her sonradan çıkma bid’at her bid’at da dalâlettir.”

Ve bazılarınca İbn Mâce’nin yerine Kütüb-ü Sitte’ye dahil edilen İmam Mâlik’in Muvatta’ında da Efendimiz (sav) şöyle buyurmaktadır:“Size iki şey bırakıyorum ki onlara tutunduğunuz müddetçe asla dalâlete düşmezsiniz: Allah’ın kitabı ve Peygamberi’nin sünneti.”
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • Hadis, Kıssa, Dua, Sünnet
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media