Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Kur'an Keşfedilmeyi Bekleyen Bir Işıktır.

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,181
2
38
konya

Kur'an Keşfedilmeyi Bekleyen Bir Işıktır.

Kur’an keşfedilmeyi bekleyen bir ışıktır nurdur. Evet Kur’an tüm zamanlara hitap eden her çağın ve ilmin ışığın da toplumu aydınlatan eşi benzeri olmayan bir rehberdir Allah ın tebliğidir. Bugün biz Müslüman toplumlar olarak İslam ı yüzlerce yıl önceki toplumların anladıklarını düşündüğümüz şekliyle bugün bizler anlamaya ve yaşamaya çalıştığımız için Kur’an gerçekleri ile bulaşamıyoruz. Çünkü onların gerçekten Kur’an ı nasıl anladığını tam olarak bizler bilmiyoruz. Bizlerin bildiği doğruluğundan emin olamayacağımız rivayet bilgiler. Bu bilgileri Kur’an ile karşılaştırdığımızda ne yazık ki bir çoğu hakkında Kur’an dan onay alamıyoruz.

Bizler Kur’an ı anladığımızı zannediyoruz. Ama düşünmeden ayetlerin özüne inmeden hatta anlamını bilmeden okuyoruz. Bir başka deyişle sorgulamadan bizlere öğretilenleri din diye yaşıyoruz. Hâlbuki Kur’an her çağda tüm toplumlara çağın gerçekleri ile hitap eden bir rehberdir.

KUR’AN IN EMİRLERİ AMACA YÖNELİKTİR. Allah bizlerden ne istiyorsa açıkça söyler Kur’an da. Bizler ayetleri çoğunlukla geleneklerimiz toplumun anlayışı değer yargıları ile Allah ın hükümlerini yerine getirmeye ayetleri anlamaya çalışırız. Allah bizlerden ne istiyor onu anlamaya çalışarak ayetin özüne ne yazık ki inemiyoruz. Bugün bizler İslam ı günümüz ilmin ışığında değil yüzlerce yıl öncesinden günümüze ulaşan rivayet ve sanı bilgiler ışığında yaşamaya ve Kur’an ı anlamaya çalışıyoruz. Onun içinde Allah ın bizlerden ne istediğini doğru anlayamıyoruz.

Bizlerin yapması gereken Allah ın uyarısında olduğu gibi yalnız Kur’an ın ipine sarılarak onu keşfetmeye çalışmak olmalıdır. Yaradan emin olmadığınız bilginin ardına düşmeyin bunun hesabını sorarım diyorsa lütfen bu uyarıyı dikkate alalım. Yoksa çok pişman oluruz. Allah Kur’an sizler için rehberdir der ve sorumlu tutulacağımız tüm bilgilerinde Kur’an da açıklandığını söyler. Bakın bizlerin nasıl dikkatini çekiyor.

İsra 9: ŞÜPHESİZ Kİ BU KUR'ÂN İNSANLARI EN DOĞRU VE EN SAĞLAM YOLA İLETİR ve Salih amel işleyen müminlere büyük bir ecir olduğunu müjdeler. (Elmalı Hamdi meali)

Kur’an bizleri en doğru ve en sağlam yola iletecekse onun yanında dini yaşamak adına başka kaynaklarında olduğunun söylenmesi bizleri Kur’an dan uzaklaştıracaktır.

Dinde sakın bölünmeyin diyen Rabbimize inat bölünmekte bereket zenginlik vardır diyenler kendilerine öyle bir yol çizmişlerdir ki Kur’an yüksek bir yere asılıp her bilginin olmadığı ve de herkesin anlayamayacağı bir kitap ilan edilmiştir. Onun içindir ki Kur’an adeta ŞİFRELİ ANLAŞILMASI ZOR SAKLI KİTAP konumuna sokulmuştur.

Kur’an ın üstünü örtenler onun keşfedilmesini önleyenler ATALARININ HURAFE VE BATIL İNANÇLARININ DEVAMINI YAŞAMAK İSTEYENLERDİR. Lütfen bu gerçeklerin artık farkına varalım. Bizlere din diye öğretilen birçok konunun aslında dinden olmadığını gelin Kur’an ı keşfederek farkına varalım. Bakın Yaradan bizlere Kur’an için ne diyor.

Enbiya 10; Andolsun size öyle bir kitap indirdik ki SİZİN BÜTÜN ŞEREF VE ŞANINIZ ONDADIR. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız? (Diyanet meali)

Allah yemin ederek bizlere çok açık bakın ne söylüyor. Kur’an öyle bir rehber kitaptır ki bütün şanınız tüm ihtiyaçlarınız dayanacağınız yardım isteyeceğiniz kurtuluşumuz yalnız Kur’an dır diyor. Ama bizler Allah ın sözlerine inanmak yerine batılın sanı ve rivayetlerin ardına düşerek ne yazık ki Kur’an ı duymuyoruz bile. Onun içinde yolumuzu şaşırdık birbirimize düşman olduk.

DEĞERLİ DİN KARDEŞLERİM. VAKİT BİR SU MİSALİ GEÇİYOR. GELİN İMTİHANIMIZ SONA ERMEDEN İNANCIMIZI ÖĞRENMEYİ KEŞFETMEYİ BİRİLERİNE EMANET ETMEKTEN GERİ ALALIM VE BİZZAT KENDİMİZ KUR’AN I KEŞFETMEYE BUGÜNDEN BAŞLAYARAK ÇABA HARCAYALIM.

Bunu yapmak içinde Kur’an ı bolca anladığımız dilden ayetler üzerinde düşünerek okuyalım onu keşfedelim. Daha sonrada ayetleri Kur’an bütünlüğünde anlamaya çalışalım. Çünkü Kur’an bir bütündür ayetleri de onun parçaları kollarıdır. Allah bir ayetinde bir hüküm verdiyse asla bir başka ayetinde onun tersini söylemez. Önce bunu unutmayalım.

Örneğin şefaat tümden bana aittir hiçbir şefaatin kabul görmediği o günden sakının diyorsa Allah lütfen başka şefaatçiler aramayalım. Ayetleri kelimeleri eğip bükerek farklı anlamlar çıkarmayalım. Birileri kelimelere farklı anlamlar verip bunun tersini kanıtlamaya çalışıyorsa onlardan uzak duralım. Çünkü onlar batıl inançlarını nefislerinde harmanlayıp Allah ın sözlerini değiştirerek dine fitne sokmaya çalışanlardır bununda farkında olalım.

Günümüzde inancımıza öyle yalan yanlış hurafeleri din diye sokmuşlardır ki bunların farkına varabilmemiz için önce Kur’an ile buluşmamız gerekir. Allah Kur’an a yakınlık gösterene onu anlamaya çalışana çok daha yakın olacak ve BİZLERİN GÖNÜL GÖZLERİNİ AÇARAK dine sokulan hurafe batıl inançlarımızın farkına varmamızı sağlayacaktır. Allah çok açık bir hüküm veriyor ve bakın ne diyor.

Zuhruf 44: Şüphesiz bu Kur’an sana ve kavmine bir öğüt ve bir şereftir ONDAN HESABA ÇEKİLECEKSİNİZ. (Diyanet meali)

Allah sizleri Kur’an dan hesaba çekeceğim diye hükmünü verdiği halde bugün birileri yalnız Kur’an ile olmaz diyor da Kur’an ın hiç bahsetmediği yüzlerce hükmü dine sokmaya çalışıyorlarsa bizleri Allah ile aldatmaya çalışanlar var demektir. Lütfen bunların tuzaklarına düşmeyelim aldatıcılara değil Rabbimize kulak verelim.

Dilerim Allah ın en doğru yolunu Kur’an ı keşfederek onun ışığıyla aydınlanarak farkında olan Allah ın halis kulları arasında oluruz.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • İslami Bilgiler
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media