Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Kur'an "biz" e indirildi

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,222
2
38
konya
KUR'ÂN "BİZ" E İNDİRİLDİ
Evet Kur’ân “biz”e indirildi; biz “insan”lara: Kur’ân’ı eline alıp sayfalarını şöyle bir karıştırmaya başlayanlar hemen her sayfasındaki “ey insân!” ya da “ey nâs: ey insanlar!” ifadesiyle irkilip kendilerine gelirler!

Evet Kur’ân “biz”e indirildi; biz “insan”lara: Kur’ân’ı eline alıp sayfalarını şöyle bir karıştırmaya başlayanlar hemen her sayfasındaki “ey insân!” ya da “ey nâs: ey insanlar!” ifadesiyle irkilip kendilerine gelirler!

Evet Kur’ân “biz”e gönderildi “biz”e seslendi; yani biz “inananlar”a ilahî mesajın hak olduğuna iman edenlere: Müminler her adım başı “yâ eyyühellezîne âmenû: ey iman edenler!” hitabıyla imanlarını tazelerler!

Evet Kur’ân “biz” akıl fikir anlayış sahiplerine ve mantığını kullananlara hitap etmektedir. Kur’ân biz insanlara biz inananlara biz akıllılara ve düşünenlere onu gereği gibi okuyup anlayarak mesajları üzerinde düşünelim zihinlerimizi ve gönüllerimizi onunla arındıralım emirlerini yerine getirip yasaklarından kaçınalım; kısaca Allah’a hakkıyla kul olalım diye gönderildi.

Kutsal kitaplar içinde yalnızca Kur’ân kendisinin nasıl okunup anlaşılması lazım geldiğine ve nasıl hayata aktarılması gerektiğine ilişkin şaşmaz ilkeler ortaya koymaktadır. İşte biz bu yazımızda Kur’ân âyetlerinden hareketle tespit edebildiğimiz Kur’ân okuma ilkelerinden bir kısmını hatırlatacağız:

1-E’uzü Besmele ile Kur’ân okumaya başlamalı: Kur’ân okurken saptırıcı şeytanın vesvesesinden Allah'a sığınıp “e’ûzü bi’llâhi mine’ş-şeytani’r-racîm Bismillahirrahmanirrahim” demek gerekir: (16/98) (96/1)

2- Kitabı gereği gibi; “tilâvetin hakkını vererek” okumak: (Bakara/121) Bize verilen Kitab’ı “tilâvetin hakkını vererek okumak” ise; onun her âyetinin manasını anlayıp hükümlerini düşünerek kalbimizde hissederek içimize sindire sindire yavaş yavaş kırâat etmek ve bütün emirlerine uyup bütün yasaklarından kaçınmaya azmetmek demektir.

3- Kur’ân’ı peyderpey okumak: İsrâ/106’da ilâhî mesajın iyice anlaşılıp anlatılarak gönüllere yavaş yavaş sindirilmesi için Kur’ân’ın bölüm bölüm indirildiği belirtilir. Dolayısıyla Kur’ân ara ara dura dura azar azar bir bir uygulaya uygulaya okunmalıdır.

4- Allah’ın âyetlerini düşüne düşüne ve Vahyi yüreğinde hissedip duygulanarak okumak: Kur’ân’ı Allah’ın
sonsuz gücü ve kudreti karşısında heyecan duyup tüyleri ürpererek (39/23) cehennem azabından korkup titreyerek (59/21) ve zaman zaman gözleri yaşararak (5/83) okumak gerekir.

5- Kur’ân’ı kendi bütünlüğü içinde okumak: Kur’ân'ın bütününü bilmeden bir kısmını bir âyetini ihmal ederek diğer âyetlerini anlayamayız. Onun kendi kendini açıklayan diğer ayetleriyle birlikte okunması gerekir.

6- Kitâb’ı ders yaparak okumak: Kur’ân “Tedris etmekte olduğunuz Kitâb uyarınca Rabbe halis kullar olun"(3/79) buyurur. Rasûlüllah (s) da Kur’ân’ı cemaat/ekip halinde ders yaparak birlikte müzakere ederek okumayı önerir ve böyle yapanların üzerine Allahu Teâlâ’nın “sekinet” indireceğini de müjdeler.

7- Kur’ân’ı yaşamak için okumak: Çünkü mümin kıyamet gününde bu Kur’ân’a uyup uymadığından dolayı hesaba çekilecektir. (43/44)

8- Allah’ın Kitabıyla irtibatı kesmemek: Şeytanın gayesine hizmet etmeyerek Kur’ân’ı sürekli ve kesintisiz olarak okumalı onu “terkedilmiş”(25/30) bırakmamalıyız. Bilmeliyiz ki Kitâb’dan bir süre uzak kalmak kalplerimizin katılaşmasına (57/16) kararıp paslanmasına ve nihayet helak olmamıza yol açar.

Biz müminler olarak her fırsatı değerlendirerek yukarıdaki ilkeler doğrultusunda bol bol Kur’ân okumalıyız. Onun ebedi hakikatlerini anlamaya çalışmalı ve hayatımıza aktarmalıyız. Bilmeliyiz ki “gerçek kurtuluş”a ermenin şaşmaz ölçüleri Kur’ân’da ve “Yaşayan Kur’ân” olan Hz. Rasûl (s)’ün nezîh sünnetindedir. Unutmayalım ki biz Kıyamet Gününde Kur’ân’a uyup uymadığımızdan dolayı hesaba çekileceğiz.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • İslami Bilgiler
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media