Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Kısırlık Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,203
2
38
konya

Kısırlık Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Kısırlık düzenli ve korumasız en az 1 yıl cinsel ilişkiye giren ve çocuk sahibi olamayan çiftler için kullanılan bir terimdir. Kısırlık testislerde ağrı ve şişme. peniste akıntı gibi belirtiler ile ortaya çıkar.

Kısırlık Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kısırlık erkek üreme sistemi esnasında beyin alt bölgesinde hipotolamus bölgesinde başlar. Hipofiz bezinde devam eder. Testislerde sona erer. Kısırlık muayene odasında fiziki muayene ile yapılır. Hastanın hastalık öyküsü dinlenir ve semen analiz testi yapılır.

Tedavisi en az 6 ay sürer ve ciddi bir sabır gerektirir. Kısırlık tetkikleri 2-5 günlük cinsel perhiz sonrası erkeğin mastürbasyonla sperm örneği vermesiyle yapılır. Kısırlık dünya genelinde %8 oranında görülür. Testislerin genişlemesi damarlardaki sperm kalitesini düşürür. Kadınlarda yumurtaların yumurtalıkta salınması. erken menopoz kısırlığa neden olur.

* Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Ergenlik sonrası ortaya çıkan kabakulak. yüksek ateş. su çiçeği. kızamık ve kızamıkçık kısırlığa neden olur. Çocukluk döneminde görülen lenfoma ve lösemi tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları kısırlığı tetikler. Cinsel yolla bulaşan ve tedavi edilmeyen rahatsızlıklar kısırlığa neden olur. Tedavi edilmeyen bel soğukluğu sperm kanallarını tıkayarak kısırlığa neden olur. Cinsel fonksiyon bozuklukları.

hormonal dengeyi bozan obezite kısırlığı hızlandırır. Sigara ve alkol kullanımı sperm sayısını ve kalitesini düşürerek kısırlığa neden olur. Böbrek nakli sonrası kullanılan ilaçlar. epilepsi ve romatizma ilaçları kısırlığa neden olur. Böcek ilacı. tarım ilaçları. pil ve akü sanayisinde çalışan işçilerde kısırlık yaygın olarak görülür. Demir çelik fabrikası. fırın. hamam gibi sıcak ortamlarda çalışan kişilerde kısırlık daha çok görülür. Öğretmen.

kuaför gibi uzun süre ayakta kalmak zorunda kalan kişilerde kısırlık görülür. Aşırı sıcakta çalışmak. uzun süre hareketsiz kalmak. kimyasal maddelere maruz kalmak. sigara ve alkol tüketimi kısırlığın en belirgin nedenleridir. Çölyak hastalığı. kötü kontrol edilen diyabet kadınlarda doğurganlığı olumsuz etkiler.

* Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Cinsel ilişki sırasında kadınların ağrı hissetmesi. cilt yapısında dokusal değişiklik oluşması. aşırı kıllanma. saç dökülmesi. ani kilo alma ve ani kilo verme kısırlık belirtisidir. Emzirme döneminde olmamasına rağmen kadının göğsünde beyaz renkli süt kıvamında akıntı gelmesi kısırlık belirtisidir. Erkeklerde testislerde meydana gelen acı ve ağrı kısırlık belirtisidir.

* Kısırlık İçin Uzman Tavsiyeleri

Kısırlık için antioksidan açısından zengin besinler tüketmek gerekir. Keçiboynuzu. fındık. fıstık. leblebi. arı sütü sperm sayısını ve kalitesini arttırır. C ve E vitamini yönünden zengin besinler tüketin. Sıcak suyla duş almak. çok sık saunaya gitmek kısırlığı tetikler.

Yumurtlama sorunu için yumurtlamayı sağlayacak ilaçlar kullanılır. Yumurtaların gelişimi ultrason ile takip edilir. Aşılama ve tüp bebek tedavisi ile kısırlıktan kurtulabilirsiniz. Tüp bebek en fazla tercih edilen ve olumlu sonuç alınan tedavi yöntemidir.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media