Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Kendimize Rab lar Edindiğimizin Farkında Bile Değiliz.

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,279
2
38
konya
Kendimize Rab lar Edindiğimizin Farkında Bile Değiliz.

Allah Kur’an da bizlere geçmiş toplumların yaptığı yanlışlardan örnekler verip aynı yanlışları bizlerin yapmamamız için uyarılarda bulunur. Allah benden başka RAB lar yani yol göstericiler edinmeyin diye uyardığı halde geçmiş toplumlar bu uyarıları dinlemeyerek bakın neler yapmışlar ki Rabbimiz örnek olsun diye Kur’an da bizleri bilgilendiriyor.

Tevbe 30: Yahudiler "UZEYİR ALLAH'IN OĞLU" DEDİLER HIRİSTİYANLAR DA "MESİH ALLAH'IN OĞLU" DEDİLER. Bu onların kendi ağızlarıyla uydurdukları sözlerdir. DAHA ÖNCE İNKÂRA SAPMIŞ OLANLARIN SÖZLERİNE BENZETİYORLAR. Allah onları kahretsin nasıl da saptırıyorlar! ( Elmalı meali)

Tevbe 31: Onlar Allah'dan başka BİLGİNLERİNİ VE RAHİPLERİNİ DE KENDİLERİNE RAB EDİNDİLER MERYEM OĞLU MESİH'İ DE. Oysa onlar bir olan Allah'a ibadet etmekle emrolunmuşlardı. Allah'dan başka hiçbir ilâh yoktur. O müşriklerin ortak koştuğu şeylerden de münezzehtir. (Elmalı meali)

Aslında bu iki ayetten alacağımız çok dersler var. Ayetlerde özellikle dikkat çekilen geçmiş toplumlar Allah ın gönderdiği elçilere kutsallıklar verip Allah ın oğlu ilan ettiklerini söylüyor. Dikkat ederseniz Yaradan bu yapılanın yanlış olduğunu söylüyor çünkü görev verdiğim elçilerde tıpkı sizler gibi bir beşerdi ve bana kulluk etmek için yaratılmışlardı açıklamasını yapıyor. Bizler belki peygamberimiz için Allah ın oğlu yakıştırmasını yapmadık ama Allah ın vermediği öyle yetkilerle donattık öyle şeyler söyledik ki HÂŞÂ DİNDE NEREDEYSE ALLAH IN ORTAĞI KONUMUNA GETİRDİK.

Diğer ayette ise çok önemli ve dikkat çekici bir konuda örnek veriyor ve diyor ki Yaradan Allah ın yanında bilge âlim kabul ettikleri kişileri ve de rahipleri yani din adamlarını da kendilerine RAB edindiklerini belirtiyor. Ayetin sonunda ise Meryem oğlu Mesih i de Rab edindiler diyerek yapılan yanlışı aktarıyor bizlere.

Tam bu esnada RAB kelimesine bir açıklama yapmam gerekiyor ki konu yanlış anlaşılmasın. AYETTE GEÇEN RAB KELİMESİNİ YARATAN TANRI İLAH KAVRAMIYLA KARIŞTIRMAYALIM. BURADA GEÇEN RAB SÖZÜNDEN İTAAT EDİLEN EFENDİ TERBİYE EDİP EĞİTEN DOĞRU HEDEFE ULAŞTIRAN ANLAMINDADIR. Peygamberimiz kendisine efendimiz denmesine kızarmış ve efendi Allah tır bende sizler gibi bir kulum dermiş. Ne kadar doğru.

Onun içindir ki Allah Kur’an da din ve iman adına güvenilecek benden başka veliler dostlar edinmeyin onların ardı sıra gitmeyin sizlerin güvenilecek yardım istenecek veliniz yalnız benim diye bizleri ayetinde uyarmıştır.

Eğer Yaradan ı dinlemeyip Allah dan başka şüphe duymadan sorgusuzca itaat edilecek yardım ve şefaat istenecek güvenilecek en doğru HEDEFE ulaştıracağını zannettiğimiz VELİLER ŞEYHLER EFENDİLER edinirsek Allah ın uyarılarını dinlememiş olacağımız gibi kendimize Allah ın yanında RAB LAR EDİNMİŞ OLURUZ. Ne yazık ki bunu bizler yapıyoruz ama farkında bile değiliz.

Allah dinde ruhban sınıfı olmadığını daha önceki toplumlara da böyle bir emri olmadığını söylediği halde günümüzde bizler öyle bir ruhban sınıfı yarattık ki Ehli kitabın yarattığı ruhban sınıfı solda sıfır kaldı. Bizler edindiğimiz velilere ardı sıra gittiğimiz şeyhlere efendilere öyle payeler güçler yükledik ki mahşer günü adeta bizler için cennetin anahtarları oldular.

Yaradan bizleri bu konuda uyarıyor Kur’an da ve ne diyordu? Şefaat tümden bana aittir yardım istenecek makam yalnız benim. Ama bizlerin gözleri perdeli kulakları mühürlü olduğu için Allah ın zikrini yeterli görmeyerek EN DOĞRU HEDEFE ULAŞTIRACAK KENDİMİZE RAB LAR YANİ HİÇ ŞÜPHE DUYMAYACAĞIMIZ BİZLERİ ALLAH A ULAŞTIRACAK EFENDİLER EDİNDİK. Lütfen dikkat tekrar ediyorum burada ki Rab Tanrı/ilah anlamında değildir.

Allah ayetinde Hz. İsa yı da Rab edindiler diyor. Bu kısım çok önemli. Şöyle düşünebilirsiniz ne yani peygamberler bizleri doğru yola iletemez mi? Elbette iletir ama lütfen dikkat kimin sözleriyle kitaplarıyla iletir? ELBETTE YALNIZ ALLAH IN. Elçiler hiçbir zaman Allah ın sözlerine ilaveler yapamaz adı üzerinde ELÇİ. Allah ne bildirdiyse onu iletirler ona davet ederler. Çünkü elçilerinde tek rehberi efendisi yalnız Allah tır onun gönderdiği kitaplardır. Âlimler ve bilge kişilerde eğer bizleri yalnız Kur’an a davet ediyor ve Kur’an ı anlatıyorsa başımızın üstünde yerleri var.

Elçiler Allah ın kontrolündeydi ve yaptığı bir yanlışta hemen uyarılıyordu. Kur’an da peygamberimizin Allah tarafından uyarıldığı ayetleri lütfen unutmayalım. Sizce bu ayetler neden Kur’an a geçmiş olabilir? Kur’an a geçirmeden Allah uyarabilirdi elçisini. İşte bunu anlayamadığımız sürece gerçekleri de göremeyiz. BİZLERE DÜŞENDE TÜM ALLAH IN ELÇİLERİNİN YAPTIĞI GİBİ ALLAH IN ZİKRİYLE DİN KARDEŞLERİNİ UYARMAK OLMALIDIR. Kur’an ın dışına çıkarak birileri eğer bizlere Kur’an da yok ama bunları da peygamberimiz dine sokmuştur diyorlarsa asla onlara inanmamalıyız.

Rad 40: Onlara va’dettiğimiz azabın bir kısmını sana göstersek de (göstermeden) senin ruhunu alsak da SENİN GÖREVİN SADECE TEBLİĞ ETMEKTİR. Hesap görmek ise bize aittir. (Diyanet meali)

Günümüzde Kur’an ın yanına koydukları onunla eş tutulan öyle beşeri kitaplar var ki adeta Kur’an ın önüne geçirilmiştir. Kur’an ı anlaşılması zor her bilginin olmadığı kitap ilan ederek beşerin yazdığı kitapların daha anlaşılır olduğunu söyleyenler unutmasınlar yeni RAB lar edinenlerdir. Özellikle günümüzde Said-i Nursi nin yazdığı Risale-i Nur adını verdikleri kitapların kendinin gönlüne Allah tarafından indirildiğini söylemesi dikkatle düşünülmelidir. Bunlar şirktir lütfen bunlara kanmayalım inanmayalım yoksa ebedi yaşantımızı ateşe atmış oluruz.

Bu hataları yaptığımız sürece toplum olarak acılardan asla kurtulamayız. Çünkü bizleri Allah ile aldatanlar her zaman çıkacaktır. Değerli din kardeşlerim gelin inancımızı yaşarken peygamberimizin yaptığı gibi yalnız Kur’an ı Allah ın sözlerini referans alalım. Çünkü Allah biz Kur’an da hiçbir eksik bırakmadık ve sizler için yemin olsun ki Kur’an ı kolaylaştırdık diyor. Rabbimiz sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum hesaba çekeceğim diyorsa Kur’an da her bilgi yoktur diyenlere değil gelin bizleri yaratan Rabbimize kulak verelim.

Allah dinde mezheplere fırkalara cemaatlere tarikatlara bölünmeyi yasaklamıştır. ÇÜNKÜ DİNDE SAKIN BÖLÜNENLER GİBİ OLMAYIN emrini vermiştir. Emin olamayacağınız bilgininde ardına düşmeyin hesabını sorarım diye uyarıyorsa bizleri sizce hiç kuşku duymadan inanacağımız bir kitap bilgi söz Kur’an dan başka ne olabilir?

KİMİN SÖZÜ ALLAH'IN SÖZÜNDEN DAHA DOĞRU OLABİLİR? ( Nisa 87)

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • İslami Bilgiler
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media