Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam İsra Suresi 73 ve 74. Ayetlerden Alacağımız Dersler

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,203
2
38
konya

İsra Suresi 73 ve 74. Ayetlerden Alacağımız Dersler

Değerli din kardeşlerim bugünkü yazımın konusu olan İsra 73.ayette acaba Rabbimiz bizlere ne anlatıyor ve hangi konuda dikkatimiziçekiyor uyarıyor gelin bu ayetin üzerinde birlikte düşünelim.

İsra 73: Müşrikler sana vahyettiğimizden başka bir şeyi yalanyere bize isnat etmen için seni nerdeyse sana vahyettiğimizden saptıracaklarve ancak o takdirde seni candan dost kabul edeceklerdi.

Ayetten de anlıyoruz ki peygamberimiz Kur’an ı Ehli kitabatebliğ etmeye çaba gösterirken bazı şartlar öne sürerek Kur’an ı kabullenmeniyetinde olduklarını görüyoruz. Şartları da Kur’an ın dışından atalarındangelen rivayet inançlarından vazgeçmeyip kendi hurafe inançlarının da Allahkatından olduğunun kabul görmesini istemeleriydi.

Ayete dikkat ederseniz Yaradan bu konuda elçisini uyarıyor.Eğer bu yanlışı kabul etseydin yani Kur’an ın hükmetmediği bir konuyubunlarda Allah katındandır diyerek onlara uysaydın seni can dostu kabuledeceklerdi diyor. Bizlerde aynı yanlışları bugün yapmıyor muyuz? Ayetindevamındaki uyarı ise bir o kadar düşündürücü.

İsra 74: Eğer biz seni sağlamlaştırmamış olsaydık yemin olsunonlara birazcık meylediverecektin.

Yüce Rabbimiz hepimizin yardımcısı olsun. Bu ayet çok ama çokşeyler anlatıyor. Tabi anlayana anlamak isteyene. Dikkat ederseniz yapılanyanlışın özünde Kur’an da hükmü olmadığı halde bunlarda Allah katındandırdiyerek inanmanın büyük yanlış olduğu dikkat çekiliyor. Hatta Allah Kur’an ıdin adına yeterli görmeyip sanı ve rivayet inançlarının da takipçisi olmayaçalışanlara ne diyordu?

Casiye 6: İşte bunlar Allah'ın ayetleridir. Bunları sana gerçekolarak okuyoruz. Allah'tan ve O'nun ayetlerinden sonra hangi söze inanacaklar?

Araf 185: Göklerin ve yerin hükümranlığı konusunda Allah'ınyarattığı her şeyi ve ecellerinin yaklaşmış olabileceğini düşünmediler mi? Ohalde Kur'ân'dan sonra hangi söze inanacaklar?

Günümüzde bizler ne yazık ki cahiliye döneminde Ehli kitabınyaptığı yanlışı öyle bir tekrarlıyoruz ki adeta Kur’an devre dışı bırakılmışdurumda. Kur’an da her şey yazmaz O özet bilgidir diyerek atalarımızdanintikal eden rivayet ve sanı bilgileri Kur’an süzgecinden geçirmedenkabulleniyoruz. Allah ın uyarılarını ikazlarını duyan bile yok. Allah bakarasuresi 89. ayetinde Kur’an da olmadığı halde bunlarda Allah katındandırdiyerek elleriyle yazdıkları hakkında bakın Rabbimiz nasıl uyarıyor bizleri.

Bakara 79: Yazıklar olsun o kişilere ki Kitap'ı kendi elleriyle yazarlar dasonra onunla basit bir karşılık satın alsınlar diye "İŞTE BU ALLAHKATINDANDIR!" DERLER. Vay haline onların ellerinin yazdıkları yüzünden!Vay haline onların kazanıp durdukları yüzünden!
Ne yazık ki Allah ın bu uyarısını bugün duyan çok az birMüslüman toplumu var. Beşerin elleriyle yazdıklarını bunlarda Allahkatındandır dinin hükümleridir diyenler çok güç kazanmış ve dinde otoritesahibi olmuşlar. Bu uyarıları ve hatırlatmaları yapanlar ise peygamber düşmanıilan ediliyor günümüzde.

Peygamberimiz Kur’an ı tebliğ etmeye çalıştığı o günlerdeyoldan sapmış ellerindeki Allah ın kitabından uzaklaşmış Ehli kitabınpeygamberimize yaptığı ama asla kabul etmediği O teklif ne yazık ki günümüzdeeller üstünde tutulur oldu.

Peygamberimizin gerçek ümmeti bu tuzağı artık fark etmelidir.Allah kendi elleriyle yazarlar ve bunlarda Allah katındadır diyenlere vayhaline onların diye uyarısını lütfen göz ardı etmeyelim. Hesabın görüleceği Oçetin günde yoksa çok pişman oluruz.

Rabbimiz Ali İmran suresi 101. ayetinde bizlerin sarılacağı kitabın yalnızKur’an olduğunu bakın daha peygamberimizin zamanında o günkü topluma nasılsöylüyor.

Ali İmran 101: Allah’ın ayetleri size okunuyor Resulü de aranızda; peki nasılküfre sapıyorsunuz? Kim Allah’a yapışırsa dosdoğru yola iletilmiştir o.

Peygamberimiz daha hayattayken Kur’an ı tebliğ aldığı haldehala emin olmadıkları sanı ve rivayetlere iman etmeye de devam edenlereRahmanın ikaz ve uyarısı dikkat çeki değil mi dostlar.

( Kim Allah’a yapışırsa dosdoğru yola iletilmiştir o. )

Allaha yapışmak onun gönderdiği Kur’an a yapışmaktır. ÇünküAllah ne diyordu başka bir ayetinde KUR’AN IN İPİNE SARILIN. Demek ki Kur’anın emretmediği bir bilginin hükmün ardı sıra giderek bunlarda Allahkatındandır demek Allah ın tabiriyle küfre sapmak olduğu çok açıkanlaşılıyor.

Allah bu konu üzerinde Kur’an da çok durmuş ve elçisini debirçok kez uyararak Kur’an ın sınırlarını asla aşamayacağımızı ve bakınelçisinin bile yalnız ümmetine neyle hükmetmesi gerektiğini apaçık nasılsöylüyor.

Maide 49: ARALARINDA ALLAH'IN İNDİRDİĞİYLE HÜKMET ve onların hevalarına uyma.Allah'ın sana indirdiklerinin bir kısmından seni şaşırtmamaları için diye onlardansakın. Şayet yüz çevirirlerse bil ki Allah bir kısım günahları nedeniyleonlara bir musibeti tattırmak istemektedir. Şüphesiz insanların çoğufasıklardır.

Bizlerin Kur’an ile irtibatını kesenlerin elleriyle yazdıkları ne yazık ki busayede dine girmiş hatta peygamberimizin adını kullanarak İslam a nifaksokmuşlardır. Şunu asla unutmasınlar ki peygamberimiz söylemediği halde kimbu peygamber sözüdür derse cehennemlik olacağını sakın unutmasınlar. Allah ave elçisine iftira atanların sonunu düşünmek bile istemiyorum.

Allah elçisini uyararak sana indirdiklerimizin bir kısmındanseni alıkoymasınlar şaşırtmasınlar dediğini lütfen doğru anlayalım kibizlerde birilerinin yanlışlarına uyarak Allah ın kitabının bir kısmındanalıkonmayalım. Allah ayetinde çok açık sana indirdiğim Kur’an ile kullarımahükmet diyor. Bu uyarı üzerinde lütfen çok dikkatle düşünelim.

Sizlere son olarak Rabbimizin bir uyarısını daha hatırlatmak istiyorum. Çünkücahiliye devrinde Ehli kitabın düştükleri büyük yanılgının yanlışın aynısıbizler tarafından bugün yapılmaktadır.

Enam 159: Dinlerini parça parça edip ayrı ayrı gruplaraayrılanlarla senin hiçbir alakan yoktur. Onların işi Allah'a kalmıştır. SonraO kendilerine ne yaptıklarını haber verir.

Bu kadar açık Allah ın uyarıları varken hala dinde bölünmenin bereket vegüzellik getireceğini söylüyorsak bizlerin İslam ı ne düzeyde yaşadığımızsizce çok açık değil mi? Ayrıca birileri bizleri Allah ın ayetlerinin birkısmından açıkça uzaklaştırdığının da kanıtıdır.

Allah elçisini uyararak Ehli kitabın dinde farklı inanç veitikatlara bölünmelerine dikkat çekerek bakın ne güzel uyarıyor. Sen asla obölünmüşlüğün içinde olma diyor Rabbimiz elçisine. Çünkü Allah ın dinibirleştirici ve toplumu tek yumruk yapan bir dindir.

Ayette dikkat çeken ise Allah ın O bölünenler hakkındasöyledikleridir. Peygamberimizin asla böyle bir oluşum içinde olamayacağınıbelirttikten sonra Onların işleri Allah a kalmıştır diyerek Yaradan ın böylebir yolu izleyenleri dinde bölünüp parçalananları cezalandıracağını söylüyor.Anlayana çok şeyler anlatıyor ayet.

Bugün bizler atalarımızdan günümüze rivayet yoluyla geleninançları/itikatları yaşatmak adına Allah ın ayetlerini görmezden geliyor veüstünü örtüyoruz.

Verecek örnekler o kadar çok ki. Bizler Allah ın rehberini yeterli görmeyipellerimizin yazdıklarıyla iman etmeye devam ettiğimiz sürece gerçekleri deasla görmemiz mümkün olmayacaktır. Çünkü Allah ayetlerimi görmezden gelipüstünü örtenlere bir şeytan musallat ederim diyorsa sanırım içindebulunduğumuz ortamı tarif etmeye gerek yok.

Dilerim Yüce Rabbimden Allah ın sınırını aşmayan sanıya verivayete değil Allah ın tebliğine boyun eğen Rabbin halis kullarından oluruz.

Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • İslami Bilgiler
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media