Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam İnmemiştir Hele Kur'an, Bunu Hakkıyla Bilin.

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,279
2
38
konya

İnmemiştir Hele Kur'an, Bunu Hakkıyla Bilin.

Bizler dinimizi öğrenmek ve onun öğretisinde yaşamak içinbizzat elde Kur’an çaba harcıyor muyuz? Eğer hiçbir çaba harcamıyor dabirilerinin sözleriyle yaşıyorsak imanımızı doğru bir yol üzerinde olduğumuzaasla emin olamamayız. Bu çok büyük bir risk değil mi sizce?

Allah sizleri doğru yola ulaştıracak FURKAN ı gönderdimdiyorsa onu anlayarak ve düşünerek mutlaka okumalı ve yalnız Kur’an ınhükümleri doğrultusunda mutlaka yaşamalıyız. Çünkü peygamberimiz ümmetineyalnız Kur’an ile hükmetmiştir.

Nur 54: “Allah’aitaat edin peygambere itaat edin” de. Eğer yüz çevirirseniz bilin ki onayüklenen sorumluluğu ancak ona ait; size yüklenen görevin sorumluluğu dayalnızca size aittir. Eğer ona itaat ederseniz doğru yola erersiniz. PEYGAMBERE DÜŞEN ANCAK APAÇIK BİRTEBLİĞDİR.

Bizler bu konuda büyük yanlışlar yapıyoruz. Her yazımda bukonuya dikkat çekmeye çalışıyorum. Bu yazımda fazla yorum yapmadan yazarımızşairimiz merhum Mehmet Akif in bir şiiriyle sizleri baş başa bırakıp düşünmeyedavet etmek istiyorum. Anlayana sivrisinek saz anlamayana ne söylesem az.

-Çünkü biz bilmiyoruzdini. Evet bilseydik

-Çare yokgösteremezdik bu kadar sersemlik.

-Böyle gördükdedemizden!” diye izmihlali

-Boylayan bir sürümilletlerin olsun hali

-İbret olmaz bizeher gün okuruz ezber de!

-Yoksa bir maksataranmaz mı bu ayetlerde?

-Lafzı muhkem yalnızanlaşılan Kuran’ın:

-Çünkü kaydında değilhiçbirimiz mananın

-Ya açar Nazm-ıCelil’in bakarız yaprağına;

-Yahut üfler geçerizbir ölünün toprağına.

-İnmemiştir heleKur’an bunu hakkıyla bilin

-Ne mezarlıktaokunmak ne de fal bakmak için.

Mehmet Akif (Safahat s. 153 )


Ne dersiniz Mehmet Akif ne güzel anlatmış değil mi içindeyaşadığımız acıklı halimizi. Allah ın bizlere rehber olsun diye indirdiğikitabı bizler eğer anlamadan okumaya devam ederde aklı düşünmeyi devre dışıbırakırsak mutlaka birileri bizleri Allah ile aldatacak ve kendi şahsiemellerine alet edecektir. Bu kaçınılmaz bir sondur.

Onun içindir ki Rabbimiz bizlerin Kur’an ın ipinesarılarak ayetler üzerinde düşünmemizi ve Kur’an ın sınırlarını asla aşmadaninancımızı yaşamamızı emreder. Çünkü Allah çok açık bir hüküm vermiş ve sizleriyalnız Kur’an dan hesaba çekeceğim diye bizlere bildirmiştir.

Mehmet Akif in söylediği gibi ne yazık ki bizler dinimizibilmiyoruz. Eğer bilmiş olsaydık bu kadar sersemlik yapmazdık diyor.Atalarımızdan intikal eden inançları hiç sorgulamadık Kur’an a danışmadıkonun içindir ki bugün bu haldeyiz.

Her gün Kur’an ı okuyoruz ama ibret alamıyoruz çünküanlamadan okumanın faydasını göremiyoruz diyerek bu konuya dikkat çekiyor.Çünkü okuduklarımızı anlamadığımız için ayetlerin hikmetini de maksadını dadüşünemiyoruz.

Yaptığımız en büyük yanlışta hayatımıza yön vermek içinkendimize okumamız gereken Kur’an ı bizler ölülerimize okuyoruz. Hâlbuki Allahelçisine sen Kur’an ı ölmüşlere duyuramazsın dediği ayetleri gören ve duyanmı var.

Kur’an ın iniş amacı ölülerin ardından okumak için değildirilere doğru yolu göstermek için indirilmiştir diyerek yapılanyanlışlarımızı çok güzel şiirinde dile getirmiştir Mehmet Akif. Mekânı cennetolsun inşallah.

İbret alıp kısadan hisse çıkartana ne mutlu.

Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • İslami Bilgiler
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media