Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam İman Bir Cevherdir.

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,184
2
38
konya
İMAN BİR CEVHERDİR... !!!

Kur'an-ı kerimi tasdik etmek bundan önceki bütün kitapları tasdik etmek demektir. Peygamber efendimizi tasdik etmek Onun Peygamber olduğuna iman etmek Ondan önce gelen 124.000'e yakın peygamberin hepsine inanmak demektir.

İşte böyle bir yüce dinin mensubu olmak büyük saadettir. Onun için bu iman bir cevherdir. Allahü teâlâ bunu çöplüğe koymaz. Dolayısıyla kimde iman varsa o kıymetli bir insandır ve Allahü teâlâ onun kalbine bu imanı nasip etmiştir. Eğer Cenab-ı Hak bize iki nimet vermişse her şeyi vermiş demektir. Hiçbir şey noksan kalmamıştır. İki nimet şudur:

1- Bu yüce dinin Peygamberine inanmak tâbi olmak Onun yolunda olmaktır. Ona tâbi olmak Ehl-i sünnet vel-cemaat itikadında olmak demektir; çünkü Peygamber efendimiz bir gün toprağa kalın bir çizgi çizdi. Yan tarafına kollar ayırıp buyurdu ki:

(Bu kalın kısım Cennete giden yoldur. Yan yollar dalalet ve bid�at yollarıdır. Ortada olmak lazımdır.)

Eshab-ı kiram (Ortada olmak orta yerde bulunmak nasıl olur?) diye sorduklarında buyurdu ki:

(Sünnetime ve cemaatime uymakla olur.)

Sünnetime yani dinime uymakla olur buyuruyor. Buradaki cemaat ise Eshab-ı kiramdır. O halde Ehl-i sünnet vel cemaat oradan geliyor.

Yani ESHAB-I KİRAMINTAMAMINA İNANMAK. Bir kısmını sevmek bir kısmını sevmemek birini diğerine tercih etmek olamaz; çünkü bir insan hocasına güveniyorsa talebesine elbette güvenmesi lazım talebesine güvenmeyen hocasına nasıl güvenmiş olabilir ki? Eshab-ı kiramın hepsi Resululullahın arkadaşları ve talebeleridir. Onlar için Peygamber efendimiz (Eshabım gökteki yıldızlar gibidir hangi birine tâbi olursanız kurtulursunuz) buyuruyor. Tercihi bize bırakmamış. İşte Ehl-i sünnet vel cemaat itikadında olmak birinci nimettir.

2- Dinimizi öğrendiğimiz zatın Allah adamı yani Allah'ın sevgili kulu olduğuna inanmaktır.

Sabahleyin kalkarken vücudun bütün azaları insanın diline yalvarırlar (Allah rızası için hem kendini hem bizi yakma) derler. Bir insan bir müminin arkasından doğru bir şey söylese o müminin de kalbi kırılsa söyledikleri doğru olsa bile işitince üzülürse buna gıybet denir. Gıybet o kadar büyük bir günahtır ki kul hakkına girer zinadan büyük günahtır. Büyükler yanlış bir kelam etmemek için ağzına taş koymuşlar. Hele hele Allah muhafaza etsin birkaç kelime de ilave olursa buna iftira ve yalan denir ki daha büyük günah olur. Gıybet Âdem aleyhisselamdan beri haramdır.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • İslami Bilgiler
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media