Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Halbuki Onlara Rableri Tarafından Yol Gösterici Gelmiştir.

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,184
2
38
konya
Halbuki Onlara Rableri Tarafından Yol Gösterici Gelmiştir.

Bizler inancımızı yaşarken ne yazık ki dinimizi nerelerden öğrenmeliyiz hangi kaynaktan en doğru bilgiyi alırız bunun doğru tespitini yapamıyoruz. Çevremizde öyle çok bilgi kirliliği var ki bu konuda toplumda okuma araştırma alışkanlığı olmadığı için kime inanacağını bilemez durumda neredeyse her söylenene inanan bir toplum olmuşuz.

Allah gönderdiği rehber kitapta yalnız Kur’an ın ipine sarılın sizleri doğru yola ulaştıracaktır dedikçe ne yazık ki bizler Allah ın rehberine karşı öyle bir tavır içine girmişiz ki farkında olmadan NEREDEYSE ALLAH NE EMREDİYORSA BİZLER TERSİNİ YAPAR OLMUŞUZ. Böyle olunca da hak ın yerini ne yazık ki batıl almış. Batılı din diye yaşadığımız içinde gönüller ve kulaklar mühürlenmiş gözler perdelenmiş.

Bizler Kur’an ı yeterli görmemişiz bizlere dini anlatanlardan öyle öğrenmişiz şüphe duymadan da inanmışız. Atalarımızın dine ilave inançlarını Kur’an da göremediğimizde bak Kur’an da her şey yokmuş gördünüz mü şunlar ya da bunlar Kur’an da geçmiyor diyerek toplum olarak yanlış bilgilerle korkutulmuşuz yanıltılmışız.

Hâlbuki Yaradan sizlere açıkladığım gönderdiğim bilgilerden sorumlu tutuyorum sizleri Kur’an da bilgilendirdiklerimden hesaba çekeceğim dediği halde görmezden gelmişiz Allah ın uyarılarını.

Cahiliye toplumları Allah ın daha önce gönderdiği kitaplarından uzaklaşarak Yaradan ın hiç bahsetmediği hatta tasvip etmediği yol ve yöntemlere saptıkları için bakın Rabbimiz nasıl uyarıyor.

Necm 23: Onlar hiçbir şey değil sırf sizin ve babalarınızın taktığınız (boş) isimlerdir. ALLAH ONLAR HAKKINDA HİÇBİR DELİL İNDİRMEDİ. ONLAR YALNIZ ZANNA VE NEFİSLERİN SEVDASINA UYUYORLAR. Hâlbuki onlara Rableri tarafından YOL GÖSTERİCİ GELMİŞTİR. ( Elmalı Hamdi meali)

Yaradan bir başka ayetinde de aynı konuya dikkat çekerek açıklamadığım detay vermediğim konular hakkında konuşmanızı haram kılıyorum diye bizleri uyarıyordu ve bu ayetinde de o günkü toplumun yaptığı yanlışa dikkat çekerek edindikleri şefaatçiler putlaştırdıkları kişiler konusunda Allah ın hiçbir kanıt indirmediğini belirtiyor. BURADAN DA AÇIKÇA ANLIYORUZ Kİ ALLAH IN KUR’AN DA AÇIKLAMADIĞI BAHSETMEDİĞİ HİÇBİR KONU BİLGİ BİZLERİ BAĞLAYICI DEĞİLDİR DİNİN ANA UNSURU DA OLAMAZ. Ayetin sonunda çok açık bir şekilde Allah noktayı koyuyor ve bakın ne diyor?

(HÂLBUKİ ONLARA RABLERİ TARAFINDAN YOL GÖSTERİCİ GELMİŞTİR.)

Demek ki Allah toplumlara yol gösterici olarak ne gönderdiyse bizler yalnız ondan sorumluymuşuz. Bunun dışından söylenenlere çok dikkatle yaklaşmalıyız. Çünkü Rabbimiz Kehf 26. ayetinde çok açık hükmünü veriyor ve diyor ki;

(KENDİ HÜKMÜNDE HİÇ KİMSEYİ ORTAK KILMAZ.)

Allah din ve iman konularında hüküm veren açıklama yapan yalnız kendisi olduğunu bunun dışında konuşanların kendi nefislerinin esiri olup zanna rivayete ve sanıya uyanlar olduğunu açıkça bizlere bildiriyor.

Bizler ne yazık ki Kur’an ın açıklamalarını yeterli görmeyip kaynağından emin olamadığımız ve edindiğimiz veliler şefaatçiler şeyhler ve efendilerin sözlerine inanmakta hiç şüphe duymuyoruz. Hâlbuki Rabbimiz en doğru sözün bakın kimin olduğunu söylüyor bizlere.

Nisa 87: Allah kendisinden başka hiçbir ilâh olmayandır. Andolsun sizi kıyamet gününde mutlaka bir araya toplayacaktır. Bunda asla şüphe yoktur. KİMDİR SÖZÜ ALLAH’INKİNDEN DAHA DOĞRU OLAN? ( Diyanet meali)

Demek ki güvenebileceğimiz en güvenilir kaynak söz yalnız Allah ın bizlere indirdiği Kur’an olduğu bir kez daha anlaşılıyor. Tabi atalarının hurafe inançlarını yaşamaya devam etmek adına bu ve buna benzer ayetleri görmezden gelenlere söyleyecek sözüm ne yazık ki yok. Yaradan böyle insanlara bir şeytan musallat ederim ve onların can yoldaşı olur diye de bizleri uyardığını hatırlatmak isterim. Dikkatimizi çekmesi adına sizlere Allah ın bir uyarısını daha hatırlatmak istiyorum.

Ali İmran 19: Şüphesiz Allah katında din İslâm’dır. Kitap verilmiş olanlar KENDİLERİNE İLİM GELDİKTEN SONRA SIRF ARALARINDAKİ İHTİRAS VE AŞIRILIK YÜZÜNDEN AYRILIĞA DÜŞTÜLER. Kim Allah’ın ayetlerini inkâr ederse bilsin ki Allah hesabı çok çabuk görendir. (Diyanet meali)

Ayette çok dikkat çekici bir uyarı ve hatırlatma var. Allah ın gönderdiği dinlerin tek bir adı var oda İslam dini. Kendilerine ilim geldikten sonra ihtiras ve aşırılık yüzünden ayrılığa düşmelerinden bahsediliyor. Peki burada ayrılığa düştükleri konu nedir? İşte bunu ne yazık ki bugün bizler anlamak istemiyoruz sırf batıl inançlarımızı yaşamak adına.

Dinde bölünmüş inançlarımızda Allah ın gönderdiği rehberden uzak orta yolu değil her konuda aşırıya gitmiş bir toplum olmuşuz. Peki ayetin sonunda kim Allah ın ayetlerini inkâr ederse Allah onlarla hesabı çok çabuk görür derken gönderdiği kitaplara iman etmeyen kabul etmeyenlerden mi bahsediyor sizce?

Elbette hayır. Dikkat ederseniz kitap verilmiş olanlardan yani Ehli kitap toplumundan bahsediyor. Buradan da anlıyoruz ki hiç kimse ne Allah ı nede gönderdiği kitabı inkâr ediyorum demiyor. Peki ne yapıyor da Allah bu uyarıyı yapıyor?

Cahiliye toplumunun yaptığının aynısını bugün bizlerde yapıyoruz ve Allah ın gönderdiği kitabı yeterli görmeyerek atalarımızdan bizlere intikal etmiş tüm itikatları bunlarda Allah emridir diye hiç düşünmeden Allah ın kitabıyla hiç karşılaştırmadan kabul ediyor ve yaşıyoruz. Apaçık elimizde Kur’an varken kendi ihtiraslarımız yüzünden bir birimizle tartışıyor ayrılığa düşüyoruz. Hâlbuki tartıştığımız konularda hakemin yalnız Kur’an olduğunu unutuyoruz.

Batıl rivayet ve sanı içimize öyle bir işlemiş ki batılı ne yazık ki HAK görüyoruz. Allah ın gözlerine perde çekerim gönüllerini mühürlerim onlara bir şeytan musallat ederim diye uyardığı hükmü sanırım bu olsa gerek. Rabbim bizleri böyle olanların şerrinden korusun.

Allah katından bizlere yol gösterici olarak gelen Kur’an da şefaat tümden bana aittir hiçbir şefaatin fayda etmediği o günden sakının dediği halde bu gün bizler tam tersini yapıp şefaatçiler edinmiyor muyuz? Yaradan dinde sakın bölünmeyin diye uyardığı halde dinde bölünmekte bereket ve zenginlik vardır demiyor muyuz?

Biz Kur’an ı yemin olsun ki kolaylaştırdık ve sizlere gerekli olan her bilgiyi değişik ifadelerle açıkladık sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum dediği halde Kur’an ı herkes anlayamaz Kur’an da her bilgi yoktur ve açıklanmamıştır diyerek toplumu Kur’an a değil de beşerin yazdığı doğruluğundan asla emin olamayacağımız kitaplara yönlendirmiyor muyuz? Her namazımızda yalnız senden yardım dileriz diye Allah a söz verdiğimiz halde edindiğimiz veli şeyh ve efendilerden yatırlardan yardım istemiyor muyuz?

Böylece bizler sırf atalarımızın inançlarını yaşamaya devam edebilmek adına apaçık ayetleri görmezden gelerek üstünü örterek hayatımıza geçirmeden inkâr edenlerin safında oluyoruz. BİLE BİLE GÖRE GÖRE İNKÂRCILIK İŞTE BÖYLE HAYATIMIZA GİRİYOR AMA TOPLUM OLARAK FARKINDA DEĞİLİZ. Çünkü bizler İslam ı güdülenerek birilerine tabi olarak yaşıyoruz. Buda bizleri Kur’an ın yolundan saptırıyor. Allah bunları yapanlara kâfir diyor hatırlatırım. Çünkü inandıktan sonra Allah ın hükümlerini görmezden gelmek ve tersini yapmak dinden sapmaktır.

Ben bu yazımda din kardeşlerimi Allah ın ayetleri ile uyarıp yapılan yanlışların farkına varılmasına vesile olmaya çalıştım. Nasiplenene uyarıyı fark edebilene ne mutlu. Çünkü Yaradan kurtuluşa erenlerin yalnız Allah ın katından gelen Kur’an üzerinde olanlar olacağını bakın nasıl bildiriyor.

Bakara 5: İşte onlar RABLERİNDEN GELEN BİR HİDAYET ÜZEREDİRLER ve kurtuluşa erenler de ancak onlardır. (Diyanet vakfı meali)

Ömür çok kısa adeta bir göz açıp kapama mesafesinde. Emaneti teslim etmeden gelin bizlere din adına anlatılanları Kur’an ile sorgulayalım ve ebedi hayatımızı ateşe atmayalım.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • İslami Bilgiler
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media