Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Milli Haçlı Gururunun Yere Serildiği Yer "ÇANAKKALE"

• Konbuyu başlatan alemextra 
  • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
30 Ara 2023
9,175
2
38
konya

Haçlı Gururunun Yere Serildiği Yer "ÇANAKKALE"

BAK HELE BENİM TÜFEK BOZULMUŞ
Eğil dağlar eğil üstünden aşam

Yeni talim çıkmış varam alışam

Asker Türküsü

Ezin-Geyikli bucağından Halil Helvacı anlatıyor:

"1892 doğumluyum.Çanakkale de 3 sene bulundum.27.Alaydanım.Üç sene Seddülbahir ve Arıburnu'nda çarpıştım.Bir keresin de üç gün süngü harbi yaptık düşmanla.Üç günün sonunda yedi kişi kalmışız.Sonra bize onar er verdiler.Çavuş olduk.

Bir gün Arıburnu'nda mevzilerde düşmana doğru ateş ediyoruz.Çkiyorum tetiği .çekiyorum...Çekiyorum...Tüfek patlamıyor.ateş almıyor.Tüfek bozuldu. her halde.dedim.Bir arkadaş vardı yanımda .Ona dedim:

-Bak hele benim tüfek bozulmuş .ateşlemiyor.

Arkadaş bir baktı benden yana .

-Ne bozulmuşu senin parmak gitmiş.dedi.

Ben o zaman acısını duydum işte.Cız etti içim.Bir kurşun gelmiş.tetiği çektiğim parmağı almış götürmüş orta yerinden."

ÇANAKKALE SAVAŞI'NIN VEHAMETİ

Damarların da şehamet yüzerdi kan yerine

Yüreklerinde ölüm şevki vardı can yerine

57. Alay Emir Subayı Teğmen Alaaddin der ki;

"Müthiş bombardımandı.İnsan boyunda mermiler.düştükleri yerde insan boyunda çukurlar açıyordu. Önce böyle bir mermi ile toprak yığınları altında kalıyor boğulmak üzere iken başka bir mermi ile çıkıyorduk.Her mermi ıslığında Kelme-i Şahadet getiriyordum...

Sargı yeri kısa zamanda yaralı askerlerle doldu.Yaralarını sardıranların bir kısmı muharebeye dönemeyecek durumda oldukları halde tekrar ön saflara katılmak için ısrar ediyorlar.zorluk çıkarıyorlardı.Hüseyin Avni Bey bu askerleri grup halinde toplayıp onlara 3.Taburda yapacakları hücuma katılacakları sözü vermekten başka çare bulamadı.Yaralı askerler ancak bu sözle biraz istirahat etmeye razı oldular."

"Türkleri öldürebilirsiniz.

Fakat asla mağlup edemezsiniz."

Napollean Banaparte

"O siper topçu ateşiyle bazen bir toprak yığınına dönüşüyordu.Bazen de bir kişi bir er sağ kalmıyordu.Yaralıların hali ise feciydi:Siperlerin altındaki Türklerin yaraları dehşet vericiydi.Kimini kafasının yarısı yoktu.Yıldız biçiminde ya da kırılmış bir pencere camı gibi parçalanmış kafalar gördüm.İnsanın elini içine sokabileceği büyüklükteydi yaralar..."

Alıntı

Konuyu görüntüleyenler

Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
Geri
Combeki Media