Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam H.z. Süleyman ve Belkıs

• Konbuyu başlatan alemextra 
  • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,180
2
38
konya
Aziz Celil Allah şöyle buyurdu:

“Rahman Rahim Allah’ın adı ile… Bu Süleyman’dandır.”

(Neml: 30)

Burada bir hikaye anlatılır ki; Süleyman (as) aittir. Şöyle olmuştur:

_Davut peygamberin oğlu Süleyman peygamber; Kudüs’ten ayrılıp Karınca Vadisinden geçerken Yemen’e doğru yollandı. (Şam veya Taif tarafından karıncası çok bir deredir.)

Süleyman peygamber. askeri bir çöle vurdu; hepside o çölde susadı.

Bu su meselesini halletmek için. Süleyman peygamber hüdhüd kuşunu araştırmaya başladı.

Kuşların kumandanı olan turna kuşunu çağırdı; ondan hüdhüd kuşunu istedi. Halbuki onun yanında da ancak bir tane hüdhüd kuşu vardı

Turna kuşu şöyle dedi:

_Nereye gittiğini bilmiyorum. Benden bir emirde almadı.

Hüdhüd kuşu gagasını yere koyar. suyun nerede olduğunu. yakınlığını ve uzaklığını bildirirdi.. Hatta. kendisi ile suyun arasında kaç fersah ve kaç boy olduğunu söylerdi.

İşte Süleyman peygamber hüdhüd kuşunu bunun için arıyordu. Zira anlatılan işi yalnız o yapardı; başka kuşlar bu işten anlamazlardı.

Hüdhüd kuşu bu işi yapacağı zaman. sema boşluğuna doğru yükselirdi. Sonra. etrafa bir göz attıktan sonra o su bulunan yere iner gagasını yere koyardı.

Süleyman peygamber Hüdhüd kuşunu kaybettiği zaman. pek öfkelendi. Şiddetli gazaba geldi ve şöyle söyledi:

“_Ona çok şiddetli bir azab edeceğim. Olmazsa onu keseyim.. Yahut. bana açık bir özür beyanı ile gelir ” (Neml:21)

Süleyman peygamberin kuşlara ettiği en çetin azabı: Onların tüylerini yolmaktı.

“Az durdu..” (Neml:22)

Hüdhüd kuşu geldi. Süleyman peygamberin huzuruna gitti. Sonra şöyle sena etti:

_Asırlar boyu mülkün daim olsun. Sonsuzlara kadar yaşayasın.

Bir yandan da gagasını kaldırıyor; başı ile Süleyman peygambere işaret ediyordu.

“_ Senin mülkünün ulaşmadığı bir yere vardım.” (Neml:22)

_Öyle bir yere gittim ki; orası senin saltanatının altında değil. Orayı tanıdım. Sen tanıdığım bu yeri bilmiyorsun da..

Bu haberi sana cin tayfası getirmemiştir; böyle bir yeri bildirmemişler. Orayı insanlarda bilmezler.

“_Sebe bölgesinden sana büyük bir haber getirdim. Orada bir kadın gördüm; o ülkenin sahibi.. O kadına her şey verilmiş. Onun büyük bir tahtı var ” (Neml:22-23)

Belkıs bnt. Ebi Serah Humeyriye..

Hemen her şeyi var. Yemen ve çevresi onun. İlim var. saltanat var. mal var. ordusu var. hatta çeşitli atları da var. Onun büyük bir tahtı var. Bu tahtın yukarı doğru yüksekliği. 30 zira.. (Parmak ucundan dirseğe kadar olan mesafe..)

O tahtın eni 80 ziradır. O taht. inci mercan ve türlü cevherlerle süslenmiş. işlenmiştir.

(arkası gelecek hafta)

Konuyu görüntüleyenler

Geri