Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Göbek Bağı Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,203
2
38
konya

Göbek Bağı Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?Bebek anne karnında geçirdiği 9 ay 10 gün boyunca bütün ihtiyaçlarını göbek kordonu aracılığıyla anneden karşılar.

Göbek Bağı Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Doğumla birlikte göbek kordonu yok olur. Göbekte plastik bir klemp ve ucundan sarkan küçük bir et paçası bulunur.15 gün içerisinde göbek kordunuz (göbek bağı) düşer ve normal bir insan görünümüne kavuşur. Ebeveynler olarak bu 15-20 günlük zaman zarfında göbek kordonu (göbek bağı) bakımına dikkat etmek gerekir.

Bu bölge mikroplara. darbelere ve gerilmelere karşı oldukça hassastır. Kötü göbek bağı bakımı sonucunda göbek bağı iltihaplanmaları görülür. Bu süre zarfında bu bölgenin temiz ve hijyenik tutulması gerekir. Göbek bağı bakımında bazı konulara dikkat etmeniz göbek bağı düşene kadar geçen süreyi sorunsuz bir şekilde atlatmanızda yardımcı olur.

Göbek Kordonu (Göbek Bağı) Bakımı Nasıl Yapılır?

* Göbek bağını kuru tutmaya özen gösterin. Bebeğinizi göbek bağı düşmeden banyo yaptırabilirsiniz. Banyo sonrasında bölgenin nemli kalmamasına dikkat edin. Nemli kalan göbek kordonunda mikroorganizmalar çok hızlı ürer ve bu bölgede enfeksiyona neden olur.

* Göbek bağını temiz tutun. Bu bölgeye bebeğin kakası ve idrarının temas etmesini önleyin. Bölgeye dokunurken mutlaka ellerinizi iyice yıkayıp kurulayın. Gereksiz yere göbek kordonuna temas etmeyin.

* Göbek kordonu temizliği için tıbbi amaçlı alkol kullanılabilirsiniz. Uygun yoğunlukta doktorun önerdiği alkolü kullanın. Kesinlikle kolonya kullanmayın. Alkol dışında herhangi bir dezenfektan kullanmaktan kaçının.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media