Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Gelişim Dönemlerine Uygun Ek Gıdalar

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimiçi

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,180
2
38
konya

Gelişim Dönemlerine Uygun Ek GıdalarBebekler ek gıda ile 6. aydan itibaren tanışmaya başlar. Bebek ilk 6 ay anne sütü ile beslenir ve bu süre içinde hiçbir ek gıdaya ihtiyaç duymaz.

Gelişim Dönemlerine Uygun Ek Gıdalar

6. Aydan sonra anne sütü bebeğin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin ancak yarısını karşılar. Anne sütü kaliteli.

besleyici. temiz. güvenli ve doyurucudur. Ek gıdaya bebekte kademeli olarak geçilir. Her hafta 2-3 ek gıda bebek ile tanıştırılır.

Bebeğe verilen her yeni ek gıdada alerji testi yapılır. Ek gıda miktarı olarak 1 kaşıkla başlanır yavaş yavaş miktar arttırılır. Birden fazla ek gıdayı aynı gün içinde vermek besin alerji tespitini zorlaştırır. Bebeğin sevmediği bir gıda 15 gün ara verilip 15 gün sonra yeniden verilir.

6.AY: Elma ve şeftali suyu verebilirsiniz. Pastörize edilmiş yoğurt verilir. Yoğurt günlük mayalanmalı ve cam kavanozda yapılmalıdır.

7. AY: Meyve ve sebze püresi verilir. Meyve ve sebze seçerken gaz yapmayacak. asit oranı düşük meyveler tercih edilmelidir. Meyve ve sebzeler iyi yıkanıp. ezilip püresi çıkarılmalıdır.

8. AY: Demir bakımından zengin havuç. kabak. patates ve ıspanak verilir. Bu dönemde yumurta sarısı bebeğe verilmeye başlanır.

9. AY: Az tuzlu pastörize peynir verilir. Peynir kaynatılmış sütten yapılır. Tuzu alınmış. yarım yağlı sütten yapılan peynir 1 kibrit kutusu büyüklüğünde verilir.

10. AY: Bu dönemde bebek artık et yemeye başlar. Dana eti. balık. tavuk ve hindi tercih edilebilir. Et iyi haşlanmalıdır. Küçük parçalar halinde verilir.

Bebek 10. ayda artık sofraya rahat oturur. Bebeğin sindirim sistemi gelişmeye başlar.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media