Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Faziletin Başı Utanma Duygusudur

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,286
2
38
konya
"De ki: Rabbim ancak hayasızlıkları onların açığını gizlisini günahı haksız yere tecavüzü hakkında hiçbir delil indirmediği şeyi Allah'a ortak koşmanızı Allah'a karşı bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştır." (7 Araf 33)

"Hayanın hepsi hayırdır." (Keş'ul Hafa 1/369)

Dünya ve ahiret saadetine kavuşmak isteyen kişi edep ve haya sahibi olmalıdır. Edep ve hayası olmayan bir kimseden hayır beklemek mümkün değildir. "Haya ile iman birbirini tamamlar biri gidince diğeri de gider." (Hakim>

Çirkin ve ahlLiksız bir manzara ile karşılaştığında utanan başını öne eğen ve yüzü kızaran bir insan utanma duygusu taşıyan (haya sahibi) kimsedir. Çünkü insanlık şerefiyle bağdaşmayan bu ınanzaradan kalbi sıkıntı duymuş duyguları incinmiş vicdanı rahatsız olınuştur.

Haya sahibi bir insanı kötü bir işten caydırmak için ona "Utanmıyor ınıısıtn?" demek yeterlidir. Büyüklerimiz "İnsandan utanmayan Allah'tan da utanmaz." clemişlerdir.

Utanma duygusu taşıyan bir kimse sadece~ insanların gördüğü yerde değil insanların görmediği yerde de kötülükten kaçınan kimsedir. Böyle kimselerin ruh sağlıkları yerinde. vicdanları rahattır. Onları daima güleryüzlü. mütevazi ve güvenilir insanlar olarak görürsünüz.
.
Haya sahibi bir insanda hile yalan sahtekarlık hırsızlık kovtıculuk rüşvet km iftira gibi kötültikler olmaz insan haya perdesini yitirince de yaptığının hesabından korkmaz fakir-fukaranın malını talan etler mtısibetzede ve mustazafların göz yaşlarından yüreği sızlanmaz.

Haya kalbi bozan günahlara karşı bir engeldir.

Haya insanın iman kuvvetini ve edep miktarını belirler.

Haya hayrın direği karıştığı her iyiliğin temel unsurudur.

Bütıla göz yuman haya sahibi olamaz.

Haya sahibi hakk'a cephe açmış olanlarla düşüp kalkmaz.

Müslüman dilini batıla dalmaktan ve konuşmaktan; gözünü avret yerlerine şehvetle bakmaktan; kulağını başkasınin sırlarını dinlemekten ve insanların ayıp yerlerini ortaya çıkarmaktan korumalıdır.

İslarnsız haya ve faziletsiz bir insan kendi şahsiyetini silmiş şerefini yıkmış ve kötü arzularının esiri olmuştur.

Rabbiııı bizleri haya ve faziletten ınahrum etmesin.

Aile Terbiyesi
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • İslamda Aile
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media