Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Tarih Fatih Sultan Mehmet

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,203
2
38
konya
Babası : İkinci Murat
Annesi : Alime Hatun (Halime)
Doğum Tarihi : 1432
Vefatı : 3 Mayis 1481

Fatih Mehmet'in otuz yıllık saltanatı hemen bastan basa mühim icraatla dolu gecen hareketli bir devirdir. İlk defa İstanbul fethi gibi mühim bir is başarılarak bin yıllık Bizans imparatorluğuna nihayet verilmiştir Böylece orta cağ kapanarak yeni cağ açılmıştır.

İstanbul'un fethinden sonra Asya ve Avrupa topraklarında yeni ülkeler zaptı isine devam edilmiş ve Fatih Mehmet saltanatı boyunda 2 İmparatorluk 4 Krallık 6 Prenslik 5 dükalik olmak üzere 17 Devlet fethetmiştir. Anadolu'da Isfendiyar oğulları arazisi

Karaman oğulları topraklarinin tamamı denecek kadar büyük kısmi Trabzon Rum imparatorluğuna bağlı topraklar Erzincan ve yöresi Avrupa cihetinde : mora Arnavutluk Belgrad hariç olmak üzere Sırbistan'ın tamamı zap edilmiş Eflak kati olarak Osmanlı himayesine
alinmiş Kirim hanlığıda Osmanlılara bağlanmıştır.

Fatih Sultan Mehmet

Ömrünün ekseri kısmini harb meydanlarında dolduran Fatih'in İstanbul'un zaptından başka yaptığı muharebelerin en önemlisi Otluk belinde Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'la karsılaşmasıdır. Sırbistan muharebeleri de hayli çetin olmuş bunların birsinde Fatih yaralanmıştır.
İstanbul'u Türk milletine kazandıran büyük Garip'in harb hareketlerinden başka mühim icraatı arasında ilim ve sanata kıymet vermesini be bundan dolayı âlim ve sanatkâr korumasını da zikretmek gerekir. İstanbul'un fethim müteakip kurulan Fatih Medresesi ile ilk Türk üniversitesinin temeli atılmıştır.

Fatih fikir ve vicdan hürriyetine yer vermesiyle de nazari dikkati çeken bir hükümdardır. Italyada Centilo Bellini ismindeki ressamı getirerek resmini yaptırması on besinci asır gibi taassubun hayli fazla olduğu bir devirde yasamasına rağmen Fatih'in sahsan ne kadar tolerans sahibi olduğunu gösterir.

Çocukları : Beyazıt Cem Mustafa Gevher Sultan
Harbleri : Karaman oğulları ile harb (1451) İstanbul un fethi (6 Nisan - 29 Mayıs 1453) birinci Sırbistan seferi (1454)
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Türk Tarihi ve Değerleri
 • Türk Büyüklerimiz
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media