Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Evli Bir Çiftin İlk Sohbeti

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,286
2
38
konya
Evli Bir Çiftin İlk Sohbeti

FATIMA: Allah (c.c) razı olsun. Fakat bir hatırlatma olarak sizin de şu hadisi şerifleri dikkate almanızı isterim. Şöyle buyuruyor: "Kadının kocasının üzerindeki hakkı onun karnını doyurması onu giyindirmesi ve ona surat asmamasıdır." (Bih1âar-ül Envâr C.103 S.254)

Diğer bir hadiste kadının kocasının boynundaki hakkı sorulduğunda şöyle buyurmuştur: "Karnını doyurması onu giyindirmesi (yani ihtiyaçlarını gidermesi) ve bir hata yaptığında onu affetmesidir." (El-kâfi C.5 S.510)

Bir diğer hadiste ise bir erkeğin evinde ve ailesine karşı sahip olması gereken hasletler şöyle sıralanmıştır; "Güzel bir davranış ölçülü bir şekilde onlara karşı geçim imkanlarını sağlaması ve onları manevi tehlikelerden koruyacak bir hamiyet." (Tuhef-ul Ukul S.322)

Hz. Ali'den (ra) de şöyle nakledilmiştir: "Kadınlara karşı her halükarda müdara edin onlarla güzel bir şekilde konuşun ki onlar da davranışlarını size karşı güzelleştirsinler." (Bihar-ul Envar C.100 S.223)

Bir hadiste de şöyle buyurmaktadır: "Kim kendi ailesine iyi davranır onlara iyilikte bulunursa Allah ömrünü uzatır." ( El-Hisal S.8
.
ALİ: Peki Fatıma hanım sen şu hadisleri duydun mu hiç?

"Bir kadın yedi gün kocasına (Allah rızası için) hizmet ederse Allah onun yüzüne cehennemin yedi kapısını kapatır ve cennetin sekiz kapısını açar ki hangisinden isterse içeriye girsin." (Vesail C.14 S.123

"Bir kadın kocasına bir içim su verirse onun için gündüzleri oruç ve geceleri ibadetle geçen bir yılın ibadetinden daha hayırlı olur. Ayrıca verdiği her suyun karşılığında Allah onun için cennette bir şehir kurar ve altmış hatasını bağışlar." (Vesail C.14 S.123)

Hz. Ali (ra) de şöyle buyurmaktadır: "Kadının cihadı eşine karşı vazifelerini en güzel şekilde yerine getirmesidir." (Bihâr-ül Envâr C.100 S.252)

Ümm-ü Seleme annemiz (r.a) de Resulullah'a (s.a.v) kadınların eşlerine ettikleri hizmete karşılık alacakları fazilet ve sevabı sorunca şöyle buyurdular: "Bir kadın evinin içinde sırf ıslah niyetiyle bir şeyi bir yerden bir yere kaldırıp koyarsa Allah ona (rahmet gözüyle) bakar ve Allah (rahmet gözüyle) baktığı kimseyi azap etmez." (Bihâr-ül Envâr C.103 S.251)

Evet Fatıma hanım artık ona göre!

FATIMA: Ne güzel! Yeter ki Rabb'im bu mükafatlara bizi layık kılsın. Ben de seni mutlu etmek için şu hadisleri takdim etmek istiyorum huzur-u âlinize Ali bey! Şöyle buyuruyor Efendimiz (s.a.v.): "Ancak sıddık veya şehid yada Allah'ın kendisi için dünya ve âhiret hayrını dilediği erkek ailesine hizmet eder." (Bihâr-ül Envâr C.14 S.123)

Yine şöyle buyurmuştur: "Hiç şüphesiz bir erkek hanımının ağzına verdiği bir lokmadan ötürü (dahi) mükafatlandırılır." (El-Meheccet-ül Beyza C.3 S.7)

Bir başka hadiste: "Erkek eşine verdiği bir içim suya karşılık (dahi) mükafatlandırılır" buyuruyor. (Kenz-ül Ummâl Hadis: 44435)

Ve bilahâre şöyle buyurmaktadır: "Aileye hizmet etmek kebire (büyük) günahların keffareti sayılır ve Allah'ın gazabını söndürür." (Cami-ül Ahbar S.276)

ALİ: Şunu da biliyor musun ki? "Ailesinin geçimini (helâlden) sağlamak için çalışan zahmet çeken kimse Allah yolunda cihad eden gibidir" buyrulmaktadır hadiste. (Vesâil C.12 S.43)

FATİMA: Evet çok şükür biliyorum ve şunu da biliyorum ki Allah Resulü (s.a.v.) Ümm-ü Seleme anamıza buyurmuştur ki "Bir kadın hamile kalıp (bunun zorluklarına sabrettiğinde) canıyla malıyla Allah yolunda cihad eden kimsenin sevabına hak kazanır; doğum yaptığında ise ona şöyle denilir: "Günahların bağışlandı artık amellerine yeniden başla". Çocuğuna süt vermeye başladığında her defa verdiği süt için İsmail oğullarından bir köle azat etmenin sevabını kazanır." (Bihar-ül Envar C.103 S.251)

Zaten yukarıda senin verdiğin bir hadiste bunu ifade ediyordu: "Kadının cihadı eşine karşı vazifelerini en güzel şekilde yerine getirmesidir."

ALİ: Neyse söz uzadı! Son bir şeyi de hatırlatıp bitirmek istiyorum sözümü; fakat buna bir karşılık verebileceğini sanmıyorum Fatıma hanım!

FATIMA: Buyur söyle bakalım; göreceğiz!

ALİ: Yine Efendimiz'in güzel bir-iki sözüdür bunlar; şöyle buyuruyor: "Kim hanımının kötü ahlakına sabrederse ve bunu sırf Allah rızası için yaparsa Allah ona sabrettiği her gece ve gündüze karşılık Hz. Eyyub'a (sabrına karşılık) verdiği sevabı verir. O kötü huylu kadına da her gece ve gündüze karşılık kumların sayısı kadar vizr-u vebal yazılır." (Sevab-ul A'mal S.339)

Yine şöyle buyuruyor: "Kim kötü ahlaklı hanımının huyuna sabrederse ve bunu ilahi mükâfat niyetiyle yaparsa Allah ona şükredenlerin sevabını verir." (K?sâr-ül Cümel C.1 S.289)

Hadi bakalım buna karşılık söyleyecek bir sözün var mı?!

FATIMA: Yoksa olmadığını mı zannediyorsun?! Bu din adalet dinidir Elhamdulillah. Hiçbir kimsenin hakkını zayi etmez. Evvela az önce söylemiş olduğun hadisten dolayı Allah'a sığınırım. Rabb'im bana ve bütün mû'mine hanımlara öyle durumlara düşmemek ve o korkunç veballeri hak etmemek için yardımcı olsun. Eşlerine karşı vazifelerini en güzel şekilde yerine getiren

ve islamî ahlâkı bütün boyutlarıyla kendine prensip edinen saadetli

kadınlardan eylesin. Karşılık dediğin şeye gelince madem istedin o halde dinle bak ne buyuruyor Efendimiz (s.a.v.):

"Kim kocasının kötü ahlakına sabrederse Allah ona Hz. Asiye bint-i Müzahim'in sevabını verecektir (Firavun'un kötü ahlakına sabrettiği için)." (Bihar-ül Envar C.103 S.247)

Evet bu da senin son cevabın.İnşaAllah; ALLAH(c.c) ne seni öyle bir sabra mecbur eder ne de beni böyle bir sabra. Rabb'im sonumuzu hayırlı kılsın.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • İslamda Aile
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media