Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Emanetleri Ehline Vermekten Ne Kast Edilmiştir.

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,181
2
38
konya

Emanetleri Ehline Vermekten Ne Kast Edilmiştir.

Allah gerektiği her dönemde uyarıcı elçiler ve kitaplar göndermiş toplumun huzurlu ve mutlu yaşaması için gereken ikaz ve uyarıları yapmıştır. Ne yazık ki yaptığı uyarılar çok fazla uzun sürmemiştir. Yaradan en son uyarısını da Kur’an ile yaparak bir daha ne elçi nede uyarıcı kitap göndermeyeceğini onun içinde Kur’an ı koruması altına aldığını açıkça bizlere bildirmiştir.

Daha önceki Ehli kitabın yanlışlarına biz Müslümanlarda düşerek peygamberimizin ölümünden çok uzun zaman geçmeden ne yazık ki Kur’an yavaş yavaş devre dışı bırakılmaya başlanmıştır.

Peygamberimiz hem elçi hem de o günkü toplumu yöneten ve halkın arzu ve isteğiyle kabul edilen devletin başkanıydı. Onun ölümünden sonra ise hepimizin bildiği dört halife devri yaşanmıştır. Sizlere sormak isterim peygamberimiz elçi olmadan önce seçimle devleti yönetenler gelmediği halde neden peygamberimizin ölümünden sonra devleti yöneten dört halife seçimle gelmişti?

Aslında üzerinde durmamız ve düşünmemiz gereken bir konu. Allah elçisine görevi verdikten ve peygamberimizde ümmetine İslam ı tebliğ ettikten sonra kendisine inananlar tarafından ayrıca toplumu da yönetme görevi verilmişti. Vefatından sonrada özellikle seçimle devleti yönetenlerin getirilmesinin tek nedeni Allah ın bu konudaki ayeti yani uyarısı doğrultusunda hareket etmelerinden kaynaklanmaktadır. Bakın Yaradan ne diyor bizlere.

Nisa 58: Allah size EMANETLERİ MUTLAKA EHLİNE VERMENİZİ VE İNSANLAR ARASINDA HÜKMETTİĞİNİZ ZAMAN ADALETLE HÜKMETMENİZİ EMREDİYOR. Doğrusu Allah bununla size ne güzel öğüt veriyor! Şüphesiz ki Allah hakkıyla işitendir hakkıyla görendir. (Diyanet meali)

Bu ayetin ne anlama geldiğini izah etmeye çalışan bazı kişiler emanetlerinizi ehil insanlara verin sözünden kasıtla bir malınızı emanet ederken güvendiğiniz kişilere verin şeklinde anlatırlar. Bu izah şekli ayette Yaradan ın anlatmaya çalıştığı ve dikkatimizi özellikle çektiği asıl amacı gizlediği çok açıktır.

Dikkat ederseniz bu sözlerin devamında asıl amaçlanan konuya dikkat çekiliyor ve diyor ki Rabbimiz EMANETİ EHİL İNSANLARA YANİ BU KONU DA BİLGİSİ BECERİSİ OLAN VE TOPLUM TARAFINDAN SAYGI GÖREN ÖRNEK İNSANLARA VERİN Kİ ONLARDA TOPLUMA HÜKMETTİKLERİNDE ADALETLE HÜKMETSİNLER. Demek ki emaneten kastedilen geçici olarak bir süreliğine devleti yönetecek kişilerden kast ediliyor. Öyle ölünceye kadar yönetimde kalmanın olmadığı açıkça belirtiliyor. Ayetlere parçalı yaklaşmadığımız takdirde bakın ne güzel ayet anlaşılıyor. Demokrasi yani halkın kendi yöneticisini seçmesi Kur’an ın indirilmesi ile çok açık emredilmiştir. Ama duyan ve hayatına geçiren Müslüman ülkeler çok sayılı.

Demek ki Allah ın uyarısında bizleri yönetecekleri ehil yani yönetebilecek kapasitede adaletle hükmedebilecek insanlardan seçin ki topluma ADALETLE HÜKMEDEBİLSİN diyor. BİZLER YÖNETİCİLERİMİZİ SEÇERKEN BU HASSASİYETİ GÖSTERMEDİĞİMİZDE KARŞILAŞACAĞIMIZ ADALETSİZ DURUMLARDAN DA ŞİKÂYETÇİ OLMA HAKKIMIZIN OLMADIĞINI HATIRLATMAK İSTERİM. Çünkü yaradan sizler neye layıksanız onu bulursunuz der ve bizleri uyarır.

Ne yazık ki dört Halife devrinin sona ermesinden sonra Allah ın dinde sakın bölünmeyim emri göz ardı edilerek yeni halife seçilememiş İslam dini mezheplere bölünüp parçalanmış birçok ayetler görmezden gelindiği gibi Allah ın bu uyarısı da dikkate alınmamış görmezden gelinmiş ya da üstü örtülmüştü. Buradan da anlıyoruz ki Kur’an dört halife devrinden sonra ne yazık ki yavaş yavaş hayatımızdan rehber olmaktan çıkartılmıştır. Günümüzde İslam ın doğuşunun merkezi konumundaki Suudi Arabistan bile Krallıkla yönetilmektedir. Öyle olunca da topluma hükmedenlerin adaletle hükmetmesi beklenemez.

Özellikle geçmiş İslam toplumları bu ve buna benzer birçok Kur’an ayetinin toplum tarafından fark edilmemesi ve halkın gönlünden aklından silinebilmesi için öyle tuzaklar kurmuşlardır ki adeta Allah a ve elçisine iftiralar zinciri oluşturmuşlardır. Peygamberimizin söylemesi mümkün olmayan sözleri peygamberimizin ağzından söylemiş gibi yaparak topluma anlatmışlar hatta kutsi hadis iftirası ile de Kur’an da asla bahsedilmeyen bazı konuları da sanki Allah söylüyormuş şekline büründürmüşlerdir. Bunları söylemek ve inanmak ALLAH A VE ELÇİSİNE İFTİRADIR.

Toplumu din adına yönlendirmek ve kendi menfaatleri doğrultusunda yönetebilmek için Allah a ibadet ettiğimiz camileri bile kullanmaktan çekinmemişlerdir. İmamı Azam Ebu Hanife yaşadığı dönemin padişahları yöneticileri tarafından bahsettiğim maksatlar için kullanılmak istenmiş ama kendisi asla kabul etmediği için hapislere atılmış bir ilim adamıydı.

Toplumlar bu ve buna benzer yöntemlerle din adına aldatılmış hatta Kur’an ın tabiriyle toplum ALLAH İLE ALDATILMIŞTIR. Yaradan bu konuda bizleri Kur’an da Lokman 33 Fatır 5 ve Hadid 14. ayetlerinde tekrar ederek dikkatli olmamızı bizleri Allah ile aldatanların çıkacağı konusunda uyarmıştır. DİNİNİ GEREKTİĞİ GİBİ BİLMEYEN ALDATILDIĞININ DA FARKINDA OLAMAZ. Toplum Kur’an dan uzaklaşınca dini Kur’an dan yaşamayınca ne yazık ki yaşanan gelenekleri söylenen hurafeleri din zannetmesi de kaçınılmaz olacaktır. Birileri bu boşluğu doldurup toplumu istedikleri istikamette yönlendirmişlerdir. NE YAZIK Kİ GÜNÜMÜZDE BU ACI GERÇEK YAŞANMAKTADIR.

Kur’an siyasetin ana malzemesi yapılmış ve toplumun gerçek sorumları inançları kullanılarak göz ardı edilmiştir. Yalan ve yanlışlarına Kur’an ı siper edenler bir gün mutlaka Allah ın gazabına uğrayacaklardır. Onun içindir ki bizlere düşen uyanık olmak ve bizleri inançlarımızla aldatmaya kalkanlara karşı gereken cevabı vermek olmalıdır.

İslam dini ferdi yaşanır ve bizzat imtihanını kişi kendisi yaşamak araştırmak ve öğrenmek zorundadır. Onun için İslam da ruhban sınıfı yoktur. Ama bizler ellerimizle öyle bir ruhban sınıfı yarattık ki şimdide edindiğimiz veliler şeyhler efendiler olmadan ne İslam ı yaşayabiliriz nede cennete gidebiliriz deme gafletinde bulunuyoruz.

Değerli din kardeşlerim. Allah ile aldatılmak istemiyorsak gelin emin olmadığımız bilgilerin ve kişilerin ardından değil apaçık Allah ın bizleri sorumlu tuttuğu Kur’an ın çevresinde toplanalım. Kur’an ı elimize alarak anlayarak ve üzerinde bir öğrenci misali düşünerek okuyalım dersimize çalışalım. Yoksa parçalanmaktan aldatılmaktan acı ve kedere boğulmaktan asla kurtulamayız.

HUZURLU SAĞLIKLI VE MUTLU BİR TÜRKİYE İÇİN BİZLERİ YÖNETECEKLERİ HAYATI YAŞAMI VE SÖYLEMLERİ İLE TUTARLI ÖRNEK OLAN İNSANLARDAN SEÇELİM.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
hakyolkuran
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • İslami Bilgiler
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media