Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Dua Duanın Adabı

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,204
2
38
konya


Nebiiy-i Alişan Efendimiz dua ederlerdifakat gece daha çok dua ediyorlarherkez uykuda iken mübarek başını secdelere koyup yalvarıyorlardı.Bu da gösteriyor kigece edilen dualar daha makbuldur.

Gecenin yarısı geçtiği vakit ve insanların uykuda bulundukları bir demde Rabbi Teala nida eder:"Var mı Zat-ı ehadiyyetime dönüp tevbe edicivar mı benden isteyicivarmı mağfiret dileyici ?"

Yani kullarım benden istesin de onların ellerini eteklerini rahmetimle doldurayımonların dileklerini kabul edeyimonları rızama erdireyim denilmektedir.Bu ne güzelne hoş ikramdır...

Nihayetsiz olan Mülkün Seyyidi ve Kevser Havuzunun Sahibi buyuruyorlar ki: "Beş gece vardır kionlarda yapılan dualar geri dönmez.Yani kabul olunur: Receb'in ilk gecesi...Şabanın yarısı(berat)gecesi...Cuma geceleri...Ramazan Bayramı gecesi...Kurban Bayramı gecesi."

Şerefli vakitleri aramak da duanın adabındandır.O vakitlerde yapılan dualar makbuldüriÇünkü öyle vakitler her zaman ele geçmez.Onlarda şunlardır:

--- Sene içerisinde arefe günleri

--- Aylardan Ramazan ayı

--- Günler içinde Cuma günleri

--- Gecelerde seher vakitleri...

Yine Cuma günü içinde bir saat vardır kibir kimse o vakte denk gelip dua ederse duası kabul olur.

Resulullah (s.a.v.)Efendimiz buyuruyor ki: "Kulun Allah'a (manen)en yakın olduğu halsecdede bulunduğu halidir.Secde (esnasında)Allah'a çok dua edin."(Müslim)

Bir başka hadiste: "Duaezan ile kamet arasında reddolunmaz."(Ebu Davud)

Kalpte ilahi korkugözlerde yaş olacak

Ma'rifet o ki sana Melek sırdaş olacak

Duanın kabulüne şartnefs tezkiyesi ve kalb tasfiyesidir.Dua eden kişinin nefsi helal lokma ile gıdalanmış olmalıdır.Duagök kapılarının anahtarıdır.Fakat bu anahtarın dişleri helal lokmadır.

HUŞU: Yapılan dua huşu ileAllah korkusu ileaşk ve vecd ile olmalıdır.Yine duada kendi arzusunu değilCenab-ı Hakk'ın rızasını önde tutmalıdır ki netice alınsın.

Kul duayaarzu ettiği şeyi hemen istemekle değilYüce Allah'ın adını anarakonu zikrederekonun güzel isimlerini söyleyerek başlamalıdır.Mesela:

"Ya RahmanYa RahimYa KerimYa Fettah;Ya CebbarYa GaffarYa Hayyu Ya Kayyum !"gibi... İbn Abbas Hazretlerinin nakline göreyine Alemin Rahmeti ve varlığın Nuru dua ettiği zaman avuçlarını birleştirir ve iç kısmını yüzüne çevirirdi.

Görüldüğü üzere hem avuçları birleştirmek hemde ta koltuk altları görülünceye kadar elleri açmak sünnete uygundur.Çünkü her iki şekilde de Kainatın Efendisi dua etmişlerdir.

TEVBE İSTİĞFAR: Duaya başlamadan önce tevbe istifar etmek gerekir.Kul manen kirlerden arınacak ki haceti hasıl olsun.Aslında bizim tevbemiz de yine bir tevbeye muhtaçtır.Yine müslüman bir kul duadan ve istifardan usanmamalılıDuama karşılık bir şey elde edemedim diye mahsun olmamalıdır.

Kulkendisi için Rabbinin neler hazırladığını bilemez.Belki o duanın karşılığı Firdevs cennetidir.Belki bir belanın kalkmasıdır. Kainatın Efendisi ve Nebiler Nebisi buyuyorlar:"Her kim duasının kabul olmasınıgam ve kederinin açılmasını dilerse darlık çekene(karşı kerem alini)açsın."

MÜBAREK MEKANLAR:Arafat'ta Müzdelife'deMinada ve Mescid-i Aksa'da yapılan dualar bir ok gibi hedefine varır.Alemin Rahmeti ve Allah'ın şerefli Resulü buyuruyorlar ki:"Şu dört yerde gök kapıları açılır ve dua makbul olur:Allah yolunda(cenk için)saflar karşılaştıkları zamanyağmur yağarkennamaza dururken ve bir de Kabe görüldüğü vakit."

GİZLİCE DUA:Bilirsiniz ki gizli yapılan amellere riya kokusu bulaşmazriya ise amelleri ifsat eder.Bu sebeple gizlice ve kırık bir kalple yapılan dualar kabul olunmaya daha layıktır.Hadis-i Şerifte buyuruluyor ki:"Gizlice yapılan duaaçıkta yapılan yetmiş duaya denkdir."

Duanın sonunda kişi kendisi "Amin !"demelidir.O amin deyince melekler de aynı şekilde amin derler.Meleklerledua edenin amin demesibirbirine denk düşünce fazileti bin kat artacak ve böylece dua aminle mühürlenmiş olacaktır.

HAMDSENA VE SALAVAT: Duaya Besmele ve Allah Teala'ya hamdederekResul-i Ekrem(s.a.v.)üzerine salatü selam getirerek başlanmalıdır.Ve yine duanın sonundaSalat-ü Selam tekrar edilmelidir.Çünkü Nebiler Nebisine salat okumadan yapılan dualar perdelidirmenziline ulaşamaz.

Kerem yağmurunu dökver devlet bahçeme su

Ey Rabbim ! Sender eser:Güneşaygül kokusu !

Alemin Rahmeti ve Allah'ın sevgili Nebisi dualarında şöyle derlerdi:

İlahi ! Senin gadabından rızana sığınırım !

Senin azab ve ikabınan affına sığınırım !

Senden(yine)sana sığınırım !
 
Son düzenleme:

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • Hadis, Kıssa, Dua, Sünnet
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media