Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı Nasıl Önlenir?

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,279
2
38
konya

Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı Nasıl Önlenir?


Yalan çağın en kötü hastalığıdır. Günümüzde yalan söylemeyen insan bulmak çok zor hale geldi. Yalan artık içimize ruhumuza işlemeye başladı. Bu olumsuz duygudan kurtulmak. çocuklarımızı yalandan uzak tutmak için çok dikkatli ve hassas olmak gerekir. Yalanla mücadele etmek için çocukları yalana iten nedenleri bilmek ve bu etkenleri ortadan kaldırmak gerekir.
Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı Nasıl Önlenir?
Bilerek ve isteyerek bir başkasını aldatmaya yalan denir. Çocuklar genelde yalan söylerken aldatma amacı gütmez. Çocukların yalanları genelde otoritenin vereceği cezadan kurtulmak içindir.

Çocuklar gerçekleri çarptırarak anlatmayı severler. Anne ve babasının yalan söylediğine şahit olan çocuklar daha rahat yalan söyler. Çocuklar yalan konusunda anne ve babalarını model olur. Evde yalana karşı verilen tepki çok önemlidir. Çocuklar yalan söylerken kendilerini güvence altına almak isterler. Kendilerini korumak. ceza almamak ve zor duruma düşmemek için yalan söylerler. Mükemmel olmaları konusunda yoğun baskı altında tutulan çocuklarda yalan çok sık görülür. Sürekli eleştirilen çocuklar yalan söylemeye meyillidir. Doğru söylediği halde sürekli yalancı muamelesi gören çocuklar belli bir süre sonra artık yalan söylemeye başlar. Nasıl olsa ne desem bana inanılmıyor denerek dürüstlük çizgisinden çıkar.

Çocuklar bir guruba dâhil olup bu gurubun beğenisini kazanmak için yalan söyleyebilir. Kendilerini olduğundan farklı gösterip farklı anlatabilirler. Çocuklara yalan konusunda büyükler iyi model olmalıdır. Kendimiz yalan söylerken onlardan dürüst olmasını beklememeliyiz. Çocuğa karşı her zaman dik durmalı dürüstlüğümüzle onlara rehber olmalıyız. Yalana karşı aşırı tepki vermeyin. Yumuşak ve hoşgörülü olmayı elden bırakmayın. Öfkenize hâkim olun.

Olayı sakin kafayla değerlendirip çözmeye çalışın.
Çocukları çok sıkmayın. Başaramayacağı görevler vermeyin. Baskıcı tutum çocuğu yalana iter. Kurallar koyarak çocuğun yaşam alanlarını iyice daraltmayın. Çocukları yalan söylemede aracı olarak kullanmayın. Çocuğa kendi ağzınızla yalan söyletmeyin. Gizli polis gibi çocuğu çok sık sorguya çekmek doğru değildir. Sıkışan ve çok sık sorguya çekilen çocuk yalan söyler. Çocuklarınızı başka çocuklarla kesinlikle kıyaslamayın. Çocuğu yalan söylemeye teşvik etmeyin. Kontrolü elinize geçirin ve yalan söyleme davranışını kontrol edin.


 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media