Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Çocuklarda Saldırganlık Davranışı Nasıl Önlenir?

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,183
2
38
konya

Çocuklarda Saldırganlık Davranışı Nasıl Önlenir?Çocukların en sık sergilediği olumsuz davranışlardan birisi saldırganlıktır. Çocukların saldırgan davranış sergileme nedenleri çoğu zaman etkiye karşı verdikleri tepkiye bağlı olarak ortaya çıkar. Yanlış anne ve baba tutumları çocuklarda saldırganlık davranışını tetikler. Saldırganlık konusunda anne ve babalar çok hassas olmalı. çocuklarına örnek olmalıdır. Çocukların yanında kesinlikle saldırgan davranışlar sergilememelidir. Saldırgan davranışlar mutlaka hoş karşılanmamalı. saldırgan davranışa karşı mutlaka bir tepki konulmalıdır.


Anne ve Baba Tutumları Çocuk Davranışını Nasıl Etkiler?


Saldırgan davranışlar hoş görülmemelidir. Ödüllendirilen davranışlar çocukta alışkanlık haline gelir. Davranış tonere edilmemelidir. Davranışın kötü olduğu sonuçları ile birlikte ifade edilmelidir. Saldırgan davranışı dayak atarak cezalandırmak doğru değildir. Dayak yiyen çocuk size karşı düşmanlık beslemeye başlar. Dayak cezayı söndürmez bastırır. Siz olmadığınız ortamda mutlaka aynı davranışı yeniden sergiler.

Çünkü davranışın yanlış ve kötü olduğu kavramı çocukta oturmamıştır. Çocuk davranışı ceza almamak için sergilemez.
Saldırgan davranışlara karşı sakin olmalısınız. Anormal tepkiler vermeyin. Sen dili kullanmayın. Ben dili kullanarak olayı çözmeye çalışın. Neden böyle yapıyorsun demek yerine böyle yapman beni çok üzdü demelisiniz. Çocuklar sinirliyken tartışmayın. Onların sakinleşmesini bekleyin. Sakinleştikten sonra davranışın sonuçları üzerine düşünmesini ve konuşmasını sağlayın.
Çocukları saldırgan davranışlardan uzak tutmanın en iyi yolu çocuklara görev ve sorumluluk vermektir. Çocuklar saldırgan davranış sergileyerek neleri kaybedebileceğini anlaması gerekir. Olumlu davranışları pekiştirip olumsuz davranışları bazı durumlarda görmezden gelmelisiniz. Çocukların dışarıda oyun oynayarak enerjilerini boşaltmalarını sağlayın.

Enerjisini boşaltamayan çocuklarda saldırganlık görülür. Televizyondaki şiddet programlarından çocukları uzak tutun. Çocukların ihtiyaçlarını zamanında karşılayıp çocuklarla birlikte vakit geçirin. Çocuklar dikkat çekmek. ilginizi alabilmek için saldırgan davranışlar sergiler. Çocukları anlayarak davranışlarına şekil verebilirsiniz. Çocuklarınıza nerede nasıl davranacağınızı bilmiyorsanız bu konuda uzman desteği almalısınız.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media