Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Dua Bütün peygamberlerin yaptığı dua

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,290
2
38
konyaResûlullah efendimiz Veda haccında "Vedâ hutbesini" bitirdikten sonra Bilâl-i Habeşî hazretleri ezan-ı şerîfi okudu. Bütün Eshâb-ı kirâm huzûr ve huşû içinde dinlediler.

Peygamber efendimiz namazı kıldırdıktan sonra devesine bindi. Cebel-i Rahme'nin dibine varıp kayaları önüne alıp kıbleye dönerek vakfeye durdu. Herkesin vakfeye durmasını emretti. Daha sonra: "Hayır ancak ahiret hayırdır." buyurdu.Mübârek ellerini göğüs hizâsında kaldırarak bütün peygamberlerin yaptığı pek fazîletli olan şu duâya başladı. Bizlere bu şekilde duâ etmemiz için işaret buyurmuş oldu:

"Allahü teâlâdan başka ilâh yoktur. O birdir. Eşi ortağı yoktur. Mülk O'na âittir. Hamd O'na mahsustur...

Ey Allahım! Kabir azâbından kalbin vesvesesinden işlerin dağınıklığından sana sığınırım! Ey Allahım! Rüzgârların getirdiği âfetin şerrinden sana sığınırım! Ey Allahım gözümde bir nûr kulağımda bir nûr kalbimde bir nûr yarat! Ey Allahım göğsüme genişlik ver işimi kolaylaştır!

Ey Allahım! Kalbe vesvese veren şeytandan işlerin karışıklığından kabir fitnesinin şerrinden gecenin getirdiği şeylerin şerrinden gündüzün getirdiği şeylerin şerrinden korkunç rüzgârların getirdiği âfetlerin şerrinden zamanın nöbet nöbet gelen mihnet ve belâlarının şerrinden sana sığınırım!

Ey Allahım sağlığın hastalığa çevrilmesinden birden bire gelip çatacak azâbından ve bütün gazâbından sana sığınırım!

Ey Allahım! Beni hidâyetine ulaştır. Geçmişimi geleceğimi bağışla! Ey baş vurulacakların en hayırlısı! Kendisinden istenilenlerin en keremlisi en çok vereni!

Ey Allahım! Sen sözümü işitiyor yerimi görüyor gizli açık neyim var ise biliyorsun. İşlerimden hiç biri sana gizli değildir. Ben çâresizim yoksulum. Senden yardım ve eman diliyorum.

Korkuyorum. Kusurlarımı îtirâf ediyorum. Bir çâresiz senden nasıl isterse ben de öyle istiyorum. Zelîl bir günahkar sana nasıl yalvarırsa ben de öyle yalvarıyorum.

Yüce huzûrunda boynunu bükmüş senin için gözlerinden yaşlar boşanan senin uğrunda bütün varlığını zelîl eden senin için burnunu topraklara sürten bir kulun sana nasıl duâ ederse ben de öyle duâ ediyorum!

Ey Rabbim! Duâmı kabûl buyurmaktan beni mahrûm eyleme. Bana Raûf ve Rahîm ol! Ey istenilenlerin en hayırlısı ve verenlerin en keremlisi!..

Ben sana her an muhtâcım. Senin ise bana hiç ihtiyâcın yok. Sen ancak yaratanım olarak beni bağışlar affedersin.

Ey duâcıların duâlarını kabûl eden! Ey ümit bağlananların en üstünü! İslâmiyet ve Muhammed (aleyhisselâm) üzerindeki himâyen hürmetine sana yöneliyorum. Benim bütün suçlarımı bağışla! Beni şu durduğum yerden bütün hâcetlerimi yerine getirmiş dileklerimi ihsân buyurmuş temennilerimi gerçekleştirmiş olarak döndür!..

Bizler topluca senin Beyt-i Harâm'ına geldik. Şu büyük Meşâir'de vakfeye durduk. Şu mübârek yerlerde hazır bulunduk. Ümîdimiz yüce katındaki sevab ve mükâfâta nâil olmaktır. Ümîdimizi boşa çıkarma Allahım!"Resûlullah efendimiz bu duâdan sonra vakfe yaptı. Akşam üzeri:

"Bugün dîninizi sizin için ikmâl eyledim. Üzerinize olan nîmetimi tamamladım ve size din olarak İslâmiyet'i vermekle râzı oldum (Mâide sûresi: 3) meâlindeki âyet-i kerîme nâzil oldu.

Böylece İslâm dini ikmal bulmuş oldu. Bildirilmemiş açıklanmamış hiçbir emir yasak kalmadı. Kısa bir müddet sonra da bu fâni dünyadan ayrıldı.Gönül bahçesi
 
Son düzenleme:

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • Hadis, Kıssa, Dua, Sünnet
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media