Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Boşanmalar Çocuk Psikolojisini Nasıl Etkiler?

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,203
2
38
konya

Boşanmalar Çocuk Psikolojisini Nasıl Etkiler?Mutlu başlayan evlilikler hüsranla sonuçlanabilir. Bu durumdan en çok çocuklar etkilenir. Çocukların etkilenmeleri içindeki bulundukları döneme göre değişir. Her dönemde çocuk olaylara farklı tepkiler verir. Boşanma kararı çocukları şu dönemlerde şu şekilde etkiler:

Anne ve Baba Tutumları Çocuk Davranışını Nasıl Etkiler?

BEBEKLİK DÖNEMİ: 0-3 yaş dönemine bebeklik dönemi denir. Bu dönemde bebek ayrılığı anlasa da nedenini kavrayamaz. Çok sık ağlamaya başlar. Kendisine bakan kişiye daha sıkı bağlanır. Bu dönemde bebeklerde uyku sorunları ortaya çıkar. Endişe kaygı ve öfke patlaması yaşarlar. Isırma gibi saldırgan davranışlar sergiler. Bu süreçte çocuğun ihtiyaçları zamanında karşılanmalı ve hayatındaki değişiklikler minimum düzeye indirilmelidir. Güvenli bir aile ortamı oluşturun.

OKUL ÖNCESİ DÖNEM: 3 ile 6 yaş arası döneme okul öncesi dönem denir. Bu dönemde çocuk ayrılığı fark eder. Boşanma nedenini yine anlayamaz. Çocuk boşanma nedeni olarak bazen kendini görüp suçluluk duygusu geliştirebilir. Yoğun öfke nöbetleri yaşar. Hırçın. huysuz ve öfkelidir. Uyku sorunu yaşar. Geceleri korkulu rüyalar görür. Bu dönemde çocuk aile bireylerini istediği zaman görebilmelidir. Çocukla vakit geçirmek ve yalnız bırakmamak gerekir. İhtiyaçlarının zamanında karşılanması önemlidir.

OKUL DÖNEMİ: 6 ile 11 yaş arası döneme okul dönemi denir. Çocuk boşanmayı da ayrılık nedenini de bilir. Hayatındaki değişiklikleri fark eder. Kendisini aldatılmış hisseder. Giden kişinin yeniden geleceğini düşünmeye başlar.

Arkadaşlarını görmezden gelir ve kendini hayattan soyutlamaya çalışır. Okuldan artık kendisini kimsenin almayacağını düşünerek gelecek kaygısı yaşar. Bu dönemde baş ve karın ağrıları çeker. Uyku düzeni bozulur. Boşanma konusunda suçlu gördüğü tarafa düşmanlık beslemeye başlar. Bu süreci aşmak için ev dışı programlar düzenlenerek yüz yüze iletişim kurulmalıdır. Çocuğun ev dışında aktif olması sağlanarak duygusal boşaltımına izin verilmelidir.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media