Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Bebeklerde Sosyal ve Duygusal Gelişim

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,203
2
38
konya

Bebeklerde Sosyal ve Duygusal GelişimBebeklerin sosyal gelişimi anne ve babanın etkileşiminden etkilenir. Bebek için anne dünyanın anlamıdır. Bebek kendisine ilgi gösteren kişiye güven duyup ona bağlanır.

Bebeklerde Sosyal ve Duygusal Gelişim

Bebekler doğduğu anda kendisinin ayrı bir varlık olduğunun farkına varamaz. Karnı acıkan. rahatsızlığı olan bebekler ağlayarak isteklerini dile getirir.
Bebek anne ve bakıcısından gerekli ilgi ve alakayı görür ihtiyaçları zamanında karşılanırsa bebekte güven duygusu gelişir.
Bebeğin ihtiyaçlarına duyarsız kalmak. bebeği kendi haline bırakmak bebekte güven duygusunu zedeler.
Güven duygusu gelişmeyen bebek dünyaya korku ve nefretle yaklaşır. Bebeğin güven duygusu için anne ile iletişim çok önemlidir.
Bebekle iyi anlaşmak için tepkilerini anlamak ve ihtiyaçlarına zamanında cevap vermek gerekir.
Bebek ilk aylarda kendi görüş alanından çıkan nesneleri yok sayar ve aramaz. Nesnelerin sürekliliğini kazanmamış olan bebekler görüş alanından çıkan nesnelerin kaybolduğunu düşünür.
Saklanmış olacağını düşünmez ve anlayamaz. Bebekler büyümeye başladıkça kendisine bakan kişilerin yüzlerine alışır.
7. Aydan sonra bağımsız bir birey olduğunu anlar. Bebek bağlandığı kişinin dünyayı keşfetmesine izin verdiği sürece bağlandığı kişiye güven duyar.
Bebekler annesi yanındayken mutlu ve huzurlu hisseder. Anneleri yanından ayrıldığı zaman ağlayarak tepki göstermeye başlar.
Bebeğe sevgi ve şefkat göstermek. bebekle oynayıp onun tüm ihtiyaçlarını zamanında karşılamak bebeğin güven duygusunu geliştirir.
Bebek anne ile olumlu sosyal etkileşim kurmalıdır. Bebeğin çevreyi anlaması ve keşfetmesi desteklenmelidir.
Bebekler 18 aylık oluncaya kadar haz kaynağı olarak ağızlarını kullanırlar. Bebekler sevmediği besinleri tükürerek tepki gösterirler. İlk 18 ay bebekler ağızdan uyarılırlar.
Bebekler 18 aylıktan sonra bebeğin haz kaynağı dışkı çıkarmadır. Bebekler 3-7 yaş arasında cinsel duyguları önem kazanır.
Bu dönemde cinsel organlarını tanımaya ve anlamaya başlarlar.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media