Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Bebeklerde Sarılık

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,271
2
38
konya

Bebeklerde SarılıkSarılık yenidoğan bebeklerin %60ında. erken doğan bebeklerin %80inde sarılık görülür. Sarılık yenidoğan bebekler için fizyolojik bir olaydır.

Bebeklerde Sarılık

Sarılık bebekler için tehlike sınırını aşmaz. 15 gün içinde kendiliğinden iyileşir. En belirgin göstergesi cilt ve göz akında sarılık oluşmasıdır. Karaciğerin olgunlaşmamış olması sarılık oluşumunu tetikler. Sarılık doğumdan sonra ilk 24 saat içinde ortaya çıkıp. 1 hafta içinde kalıcı hale gelir. Sarılık prematüre bebeklerde belirtileri daha geç ortaya çıkar. Sarılık prematüre bebeklerde daha şiddetli yaşanır. İyileşmesi de normal bebeklere göre daha geç gerçekleşir. Sarılık erken teşhisi tedavi için oldukça önemlidir. Geç kalınan sarılık bebeklerde beyin bölgesinde ciddi hasarlara neden olur.

Sarılık bebeklerde zekâ geriliği başta olmak üzere. psikomotor gelişim geriliği. işitme ve görme sorunlarına yol açar. Sarılık erken doğumla dünyaya gelen bebeklerde. doğum esnasında kafa derisinde kanama oluşanlar. 24 saat içinde sarılık geçirenlerde. emme sorunu olan bebeklerde. sarılığı 2 haftadan uzun süren kişilerde tehlikeli sonuçlar doğurur.

Sarılıkta ışın tedavisi bebeğin yaşına. kilosuna. prematüre olup olmamasına bağlı olarak yapılır. Sarılık patolojik hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar. Fototerapi. kan değişimi ve ilaç tedavisi ile sarılık tedavi edilir.

* Sarılık Belirtileri Nelerdir?

Sarılık tek başına bir hastalık değildir. Birçok hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkar. Sarılık olan kişinin göz akı. burun ve yüz çevresinde sarı renk görülür. Parmakla burun. karın ve cildine bastırıldığında sarı renk görülür. Bebek tiz bir sesle ağlamaya başlar. Bebek başını geriye atar ve havale geçirir. Bebekte uyuşukluk görülür. Beslenme sorunu yaşar. Bebekte yetersiz kas esnekliği. yüksek ateş ve sinirlilik görülür.

* Sarılık Nedenleri Nelerdir?

Sarılık kan gurubu uyuşmazlığına bağlı olarak ortaya çıkar. Annenin rh (-). bebeğin rh (+) olduğu durumlarda görülür. Annenin 0. bebeğin A. B ve AB olduğu durumlarda sarılık oluşur. Bebeğin karaciğerinde bilirubin seviyesi yükselmesi. bebeğin yetersiz beslenmesi. ilaç ve hormonlar. bağırsak tıkanması. bebekte kan oranının yüksek olması. safra kesesi tıkanıklığı. bebeğin yetersiz kalori alması. bilirubinin karaciğere az alınması.

bilirubin geri emiliminin az olması sarılığın oluşmasının temel nedenleridir.

* Sarılık İçin Neler Yapılır?

Sarılık olan bebek için en etkili tedavi yöntemi bebeğin anne sütü ile yeterli beslenmesidir. Bebeğin emzirme sıklığı ilk günlerde 8-12 kez emzirilir. Bebeğin sıvı kaybını engellemek için anne sütü ve süt formülleri verilir. Sarılığı engellemek için kesin bir yöntem yoktur. Gebelik sırasında annenin kan testi yaptırması gerekir.

Erken doğum riski azaltılır. Kimyasal kirleticilerden uzak durmak gerekir. Alkol. uyuşturucu ve madde bağımlılığından kurtulmak gerekir. Sakin olmak. stresten uzak yaşam sürmek. zor ve yorucu işlerden uzak durmak gerekir. Harpes. frengi gibi enfeksiyon durumları takip edilir. Bebeğin güneş ışını almasına dikkat edin. Güneş ışını vücutta biriken bilirubin fazlalığını ortadan kaldırır.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media