Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Bebeklerde Dil ve Konuşma Bozukluğu

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,203
2
38
konya

Bebeklerde Dil ve Konuşma BozukluğuDil ve konuşma bozuklukları aynı sorunlar olarak gibi görülse de aslında tıpta farklı kavramlardır. Bir çocuk konuşma seslerini. kelimeleri doğru ve akıcı bir şekilde çıkaramıyorsa bu duruma konuşma bozukluğu denir.

Bebeklerde Dil ve Konuşma Bozukluğu

Başkasının anlattığını anlamıyorsa ya da kendi duygu ve düşüncelerini ifade edemiyorsa buna da dil bozukluğu denir. Bebeklerde iletişim anne karnında başlar. Bebekler dışarıdaki birçok sesi duymaya başlar. Doğduktan sonra ise farklı yollar ile iletişime geçip derdini anlatmaya çalışır. Sevmediği ya da hoşlanmadığı durumlarda ağlayarak tepki gösterir.

Hoşlandığı ve mutlu olduğu anlarda agular ve gülücükler saçar. Gerçek anlamda sesleri çıkarmaya başlaması ve konuşma ifade etme gayreti 10-18 aylar arasında gerçekleşir. İlk anlamlı kelimeleri 1 yaşından sonra çıkarır. 18. aydan sonra anlamlı cümleler kurmaya başlar. Bu dönem çocukların sözcük dağarcıkları hızla gelişir.

Konuşma geriliği. konuşma bozukluğu ve geç konuşma nedenleri nelerdir?

* Bebekte yaşanan işitme kaybı konuşma geriliğine neden olur. Bebekte işitme sorunu olup olmadığı tespit edilmelidir. Bebeklerde yapılacak ilk işitme testi “oto akustik emisyon testi”dir. Testte sorun yoksa farklı nedenlere odaklanılır.

* Konuşma bozukluğu ve konuşma geriliğinin altında psikolojik nedenler yer alır. Çocukluk döneminde ebeveynler tarafından şiddete maruz kalan. kötü davranılan. korkutulan ve duygusal yönden ihtiyaçları karşılanılmayan çocuklarda konuşma bozukluğu görülür. Duygusal yönden ihtiyaçları karşılanmamış ve şiddete maruz kalmış çocuklar için bulunduğu ortamın değiştirilmesi ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanması dil gelişimine önemli ölçüde katkılar sağlar.

* Kalıtsal faktörler dil ve konuşma bozukluğuna neden olur. Dil bozukluğu olan anne. baba ya da kardeşe sahip çocuklarda normal diğer çocuklara göre dil bozukluğu görülme durumu daha yüksektir.

* Otizmli çocuklarda konuşma gerilikleri ve konuşma bozuklukları görülür.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media