Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Ataturk Atatürk'ün annesine mektubu

• Konbuyu başlatan alemextra 
  • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,180
2
38
konya

Atatürk'ün annesine mektubu
ZÜBEYDE HANIMA MEKTUBU
1 Agustos 1920

Muhterem validecigim.
Istanbul'dan ayrilisimdan beri sizlere ancak birkaç telgraftan baska bir sey yazamadim. Bu sebeple büyük merak içinde kaldiginizi tahmin ediyorum. Bilhassa. hakkimda ötekinden berikinden ve gerek gazetelerden isittiginiz tamam olmayan haberler süphesiz merakinizi artirmistir. Simdi verecegim bilgilerle tahmin olacaginiz için endise duyacak hiçbir sey yoktur.

Biliyorsunuz ki Istanbul'da iken yabanci devletler. devleti ve ulusu fevkalade sikistirmakta ve millete hizmet edebilecek ne kadar adamimiz varsa hepsini hapis ve tevkifle. bir kismini da Malta'ya sürerek herkesi sikintiya sokarakta pek ileri gidiyorlardi. Bana nasilsa ilismemislerdi. Fakat 3. Ordu Müfettisi olarak Samsun'a ayak basar basmaz Ingilizler benden süphelendiler. Hükümete benim gidis nedenimi sordular.

Nihayet Istanbul'a çagirilmami istediler. bunda israr ettiler. Hükümette beni kandirarak Istanbul'a gelmemi ve Ingilizlere teslim olmami saglamak istedi. Bunun derhal farkina vardim. Tabiatiyla kendi ayagimla gidip esir olmam dogru degildi. Padisahimiza gerçek durumu yazdim ve gelemeyecegimi bildirdim. Zati sahanede önce uygun buldu. Fakat daha sonra Ingilizlerin baskisi artmisti. Sonunda O'da Istanbul'a dönmemi emretti.

Bu suretle artik resmi görevimde kalmaya imkan görmedigim gibi askerligimi sürdürdükçe de Ingilizlerin ve hükümetin hakkimdaki israrina karsi duyulamayacakti. Bir taraftan da bütün Anadolu halki. tüm ulus. hakkimda büyük bir sevgi ve güven gösterdi. "seni birakmayiz" dediler. Gerçekte vatan ve milletimizi kurtarabilmek için tek çare.

askerligi birakip serbest olarak milletin basina geçmek ve milleti tek vücut bir hale getirmekle dogacak kudret ve ulusal gücü kullanmaktan baska çare yoktu. Bende öyle yaptim. Elhamdülillah basarili oluyorum. Pek yakinda elle tutulur sonucu bütün dünya görecektir. Ben bu suretle hareket edince Ingilizler derhal yalvarmaya basladi. Ve beni kazanmaya çalisti. Ve bütün suçu bizim hükümete attilar. Gerçekten hükümette benimle ugrasmak istedi. Fakat gücü buna yetmedi ve yetemez.
1-Daha bir zaman bu sekilde Anadolu içinde çalismakla her sey hallolacaktir.

Yakinda Millet Meclisi toplanacak ve mesru bir hükümet iktidara gelecektir. Bende ihtimal o zaman Istanbul'a gelecegim. Sihhat ve afiyetteyim. katiyen hiç merak etmeyiniz.
2-Salih Bey (Salih Fansa) Fuat Beyden alacagini aldi mi? Bunu bilgi almak bakimindan soruyorum. Yoksa her ne olursa olsun. elhamdülillah hiç önemi yoktur. Siz müsterih olunuz ve bir sikintiniz olursa derhal bana bildiriniz.
3-Bu mektubu getirecek olan "...." size benim hakkimda istediginiz kadar bilgi verecektir.

Kendisiyle bana bazi elbiselerimi gönderiniz.
4-Hemsiremin sihhati nasildir. Eve herhangi bir taraftan saldirida bulunuldu mu? Hala orada misiniz? Çocuklar ne yapiyor. büyüdüler mi?
5- Salih(Fansa) Beyle Madam Salih Bey insallah sihhat ve afiyettedirler. Ben kendilerini daima yad ediyorum. Madamin benim hakkimda bir rüyasi vardi. Galiba o çikacaktir. Insallah yakinda sevinç içinde görüsecegiz.
6-Ben. birkaç güne kadar bir kongre için Sivas'a gidecegim. Tekrar Erzurum'a dönecegim. Tekrar ediyorum: Her isittiginize önem vermeyiniz. Pekala bilirsiniz ki ben. yaptigimi bilirim. Netice görmeseydim baslamazdim.
Saygi ile ellerinizden. hemsiremin gözlerinden öperim.
M. Kemal

Konuyu görüntüleyenler

• Türk Tarihi ve Değerleri
  • MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
  • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
    Geri
    Combeki Media