Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,183
2
38
konya

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?Bebekler için özellikle ilk 6 ay anne sütü almaları gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemini geliştirir. Bilinen en iyi antibiyotik olan anne sütünün arttırılması için bazı besinleri bol miktarda tüketmek gerekir. Yalnızca emzirme döneminde anne sütünü arttırabilirsiniz. Bu dönemde anneler her zamankinden daha fazla besine ihtiyaç duyarlar.

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Anne sütünü arttıran besin gurupları şunlardır:

1- Su: Anne sütünün %87’lik kısmı sudan oluşur. Bu nedenle emziren annelerin günde en az 3 litre su tüketmeleri gerekir. Saf su tüketimi günlük 2.5 litre olmalıdır. Geriye kalan miktar ise çeşitli bitki çayları ve kompostolardan karşılanır. Her emzirme sırasında 1 litreye yakın su tüketmesi gerekir. Şekerli su tüketimi anne sütünü arttırmaz.

2- Yulaf: Demir eksikliği olan annelerin süt üretimi azdır. Demir vücutta bulunan oksitsin hormonu. sütün artmasını ve kanallardan rahat ilerlemesini sağlar. Yulaf hem demir eksikliğinin giderir hem de oksitsin hormonunun artmasını sağlar. Sabahları sütle ya da pişirerek yulaf tüketmek annenin süt üretimini arttırır.

3- Rezene: Rezene bitkisi. doğada bulunan en faydalı bitkilerden birisi olup anne sütü içindeki yağ miktarını arttırır. Sütün kanallardan rahat ilerlemesini sağlar. Bununla birlikte süte karıştırılan rezene bebeğin sindirim sistemini rahatlatıp gaz sancılarını yok eder. Emzirme döneminizde 1 çay kaşığı rezenenin içine bir su bardağı sıcak suyu ekleyip ağzını kapatıp 15 dakika demleyin. Demlendikten sonra limonla birlikte tüketin. Günde 2 bardak tüketmek anne sütünü arttırır.

4- Malt içecekleri: Malt içeceklerin içinde arpa bulunur. Arpanın içinde süt salgılanmasını arttıran polisakkarit bulunur. Arpa içeren malt içeceklerden günde 1 kere içilmesi anne sütünü arttırır. Fazla tüketmek annenin kilo almasına neden olur.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media