Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Alerji Mevsimi Uzadı

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,203
2
38
konya

Alerji Mevsimi Uzadı


Bahar ayları alerjisi olanlar için zor geçen bir dönemdir. Polene. toza. güneşe alerjisi olduğunu bilenler bu günlerde alerjilerini tetikleyici etkenlerden ve ortamlardan uzak durmaya çalışırlar. Dünyadaki iklim değişiklikleri. küresel ısınma ve değişen ekoloji alerji mevsiminin de uzamasına ve zorlaşmasına neden oluyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Çocuk Alerji Uzmanı Doç. Dr. Günseli Bozdoğan. şu bilgileri veriyor.
Polenler havaya yayılmaya başladıkça. burun kaşıntısı. hapşırık. burun akıntısı. gözlerde sulanma. kaşıntı ve kızarıklık gibi şikayetlerle kendini gösteren bahar alerjisi (polen alerjisi) de artıyor. Üstelik burun tıkanıklığının neden olduğu gece uykusuzluğu ile birlikte yaşam kalitesi ciddi oranda etkileniyor. Çocukların yaşadığı uykusuzluk. yorgunluk. halsizlik hali okul başarısının da düşmesine neden olabiliyor.
15260121605af51900076dd.jpg


2 yaşın altında nadir görülüyor
Son 20 yılda birkaç kat artış gösteren alerjik hastalık sıklığından bahar alerjilerinin de nasibini aldığı görülüyor. Ülkemizde. alerjik nezle yüzde 5-8. astım ise yüzde 4-5 sıklığında görülüyor. Bahar alerjisi her yaşta ortaya çıkmasına karşın. 2 yaş altında polen alerjisi oldukça nadir gözleniyor. Çünkü alerji gelişebilmesi için en az iki polen mevsimi ile karşılaşmak gerekiyor. Dolayısıyla bu yaş grubundaki çocuklardaki benzer belirtilerde farklı sorunları araştırmak önem taşıyor.
Polenler güçleniyor. alerji mevsimi zorlaşıyor
Son 10 yılda 27 gün daha uzun süre polene maruz kalındığını ve bu nedenle her yıl alerji mevsiminin daha da zor geçtiğine işaret eden Doç. Dr. Günseli Bozdoğan. “Bu sonucun ortaya çıkmasında küresel ısınma. polenlerin yapısının giderek değişip daha etkili hale gelmesi. soluduğumuz havanın kalitesinin bozulması ve alerji mevsiminin uzamasının etkili olduğu düşünülüyor” diye konuştu.

Hangi aylarda. hangi polenler yoğun?
İlkbahar sonu ve yaz başında atmosferde en yüksek düzeylere ulaşan ot polenleri arasında en sık alerjik reaksiyona yol açanlar; İngiliz çimi. domuz ayrığı. çayır kelp kuyruğu. çayır salkım otu. tatlı ilkbahar otu olarak sıralanıyor. Yabani ot polenlerinin bir kısmı ise yıl boyu havada bulunduğu için alerjik şikayetlere yol açıyor. Ağaç polenleri ise bölgesel değişim göstermekle beraber polenizasyonu şubat ayında başlayıp nisan ayına kadar devam ediyor. En yaygın olarak alerjik reaksiyona yol açan ağaç polenleri; çam. huş ağacı. servi. zeytin ağacı. kavak. kızıl ağaç ve fındık ağacı olarak sıralanıyor. Dolayısıyla bu bitkilerin bulunduğu ortamlarda daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

Şikayetleri azaltmak için bu önerilere dikkat!
Polenlerden tamamen kaçınmanın mümkün olmasa da. teması azaltan birtakım önlemlerin şikayetlerin azalmasına yardımcı olacağını belirten Doç. Dr. Günseli Bozdoğan. bahar alerjisini önleyecek önerilerini sıraladı: “Dışarı çıkarken gözlük ve şapka takılmalı. bu dönemde pencereleri kapalı tutulmalı. dışarıda vakit geçirilmişse eve gelince kıyafetler değiştirilip duş alınmalı. burun içini serum fizyolojik ile yıkanmalı. özellikle açık havada spor yapmaktan kaçınılmalı ve mümkün olduğunca sabah erken saatte dışarı çıkmaktan kaçınılmalı.”

Alıntıdır
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media